Süt Dişleri Saklanmalı mı

SÜT DİŞLERİ SAKLANMALI MI?

Süt dişleri her ne kadar dökülmeye başladıklarında küçük çocukların korku kaynağı haline gelseler de, anne babalar bu dönemi onun artık büyümeye başladığına yorarlar ve dolayısıyla ebeveynler için süt dişlerinin dökülmesinin apayrı bir yeri vardır. Ancak süt dişlerini çektikten sonra pek çoğumuz onu çöpe atarız veya çocuğumuza süt dişini döktüğü için ufak hediyeler alırız. Halbuki ona verebileceğiniz en iyi hediyelerden bir tanesi süt dişlerini saklamak diyebiliriz. Süt dişleri saklanmalı mı diyenlere evet diyoruz ancak neden evet dediğimize kısaca bir göz atalım.

Bebeğinizin kordon kanını saklamadıysanız herhangi bir şekilde gelecekte onun kök hücrelere erişim sağlamasına yardımcı olma ihtimaliniz yok fakat süt dişleri bu konuda bir istisna haline geliyorlar. Zira süt dişlerinin içerisinde kordon kanı kadar kabiliyetli olmayan ama pek çok rahatsızlığa deva olabilen kök hücreler bulunuyorlar. Bu kök hücreler sayesinde gelecekte karşılaşılabilecek kemik, kıkırdak, kalp, kas ve sinir hastalıklarına da bir çare bulunabiliyor. Dolayısıyla günümüzde yapılan araştırmalar sayesinde her gün yeni bir kök hücre tedavisi keşfediliyor ve çocuğunuzun bu tedaviden faydalanabilmesi için ya kordon kanının saklanmış olması ya da süt dişinin saklanmış olması gerekiyor.

Peki kök hücreler neden önemli? Çünkü kök hücreler vücuttaki özelleşmiş hücrelerin ilk versiyonu olarak karşımıza çıkıyorlar ve yerleştirildikleri bölgelerde olmaları gereken hücrelere dönüşebiliyorlar. Yani bir kalp dokusu hasar gördüğünde o bölgeye kök hücrelerin yerleştirilmesi, bu hücrelerin yeni bir kalp dokusu oluşturmalarını sağlıyor. Böylelikle hasta tedavi olmuş bir şekilde yepyeni dokular ile hayatına devam edebiliyor.

Günümüzde kök hücreler oldukça sınırlı alanda kullanılabiliyorlar ancak onların kabiliyetleri her geçen gün daha da artıyor. Bu nedenle elli yıl sonra çocuğunuz bir yaşlı haline gelmeye başladığında tedavi imkanlarının nerede olacağını tahmin bile edemeyeceksiniz.

Süt dişlerini tabii ki evde saklamıyorsunuz. Ülkemizde bu iş için hizmet veren bir kordon kanı ve süt dişi bankası bulunuyor ve Google’dan kısa bir arama ile onu bulabilirsiniz. Çekilen süt dişlerinin 48 saat içerisinde bu bankaya ulaştırılması gerekiyor ve süt dişlerindeki kök hücreler ölmeden dondurularak saklanabiliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.