Sürekli Açım Doymuyorum

SÜREKLİ AÇIM, DOYMUYORUM!

Acıkmak her ne kadar hayatın bir gerçeği olsa da, gereğinden fazla acıkmak, bunun yanında yemeklerden de bir türlü doymamak, maalesef günlük hayatta ciddi anlamda bir rahatsızlık kaynağı olabiliyor. Yapılan araştırmalar, acıkmanın yapısının biraz genlerden kaynaklandığını ancak bazen hayat tarzından kaynaklı yanlışların da acıkma miktarımıza etki edebildiğini gösteriyor. Sürekli açım doymuyorum diyenler için araştırmalarımızı yaptık ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine bir göz attık.

Sürekli açlık çeken ve bir yandan da zayıflık şikayetinde bulunanların ya harcadıkları enerji kadar enerji alımı yapmadıkları, yahut aldıkları besinleri doğru şekilde sindiremedikleri dikkate alınmalı. Bilhassa buğday temelli ürünleri tüketmekten kaçınanlar, hızlı bir metabolizmaya da sahiplerse ve hareketli bir hayat sürüyorlarsa, düşük enerji alımı yüzünden açlık hissedebilirler. Lakin çeşitli hastalıklar nedeniyle sindirilen besinlerden tam anlamıyla faydalanılamaması bir rahatsızlığın işareti olduğu için doktor gözetiminde gerekli tetkikler gerçekleştirilmelidir.

Kişilerin psikolojik durumlarının da açlıkları üzerinde ciddi bir etkisi olduğu biliniyor. Kötü bir ruh durumu içerisinde olanlar, maalesef zaman zaman iştahtan kesilebiliyorlar fakat bazı vakalarda ise sürekli yeme durumu ortaya çıkabiliyor. Buna bir de yükselen insülin direnci ve bozulan kan şekerini eklediğimizde, devamlı olarak açlık çekmek normal hale geliyor. İlk olarak ruhsal sorunların üstesinden gelmek için profesyonel uzmanlara danışmak, bu konuda yol almanızı sağlayacaktır.

Devamlı olarak yüksek karbonhidrat ve şeker içeren besinler tüketmek, bir süre sonra insülin direnci oluşmasına neden olacaktır ve gelecekte şeker hastalığına da yol açabilecektir. Bu nedenle her acıktığınızda bir şeyler yemek yerine biraz su içerek açlığınızı bastırabilir, uzun vadede yeme alışkanlığınızın kaybolmasını sağlayabilirsiniz. Sürekli bir şeyler yemek ve mideyi dolu tutmak, beyni yemeklere bağımlı yapacaktır ve bunun yanında şeker dengesinin bozulmasıyla acıkma süreleri çok daha kısa hale gelecektir.

Vücutta bazı maddelerin eksik olması, onlara sürekli bir arzu duyulmasına neden olabiliyor. Bazı kişilerin toprak yuttuklarını çünkü demir eksikliği ile karşı karşıya olduklarını duymuşsunuzdur. Besinlerin içerisindeki mineral ve vitaminlere duyulan bu ihtiyaç, sürekli olarak yemenize sebep olabilir. Doktor kontrolünde hangi eksikliklerinizin bulunduğunu öğrenmeniz, ilaç desteğiyle yeme isteğinizin dindirilmesini sağlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.