Süper Kadın Sendromu Nedir

SÜPER KADIN SENDROMU NEDİR?

Yayın Tarihi26 Nisan 2018 | EVLİLİK

Süper kadın sendromu, son senelerde en çok karşılaşılan unsurlar arasında yer alıyor ve kadınların pek çoğu aslında farkında olmasalar da kendilerini bu sendromun içerisinde buluyorlar. Dolayısıyla ona dair bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik ve süper kadın sendromu nedir sorusunu cevaplandırmaya çalıştık.

Süper kadın sendromu, bir yandan ev hayatını, bir yandan çocuk bakımını ve bir yandan da kariyerini geliştirebilmek için müthiş bir enerji harcayan kadınları ifade ediyor diyebiliriz. Zira artık kadınların pek çoğunun çalışır hale gelmeleri, onların tüm enerjilerini kullanmalarına sebep oldu ve işlerine olduğu kadar evlerine, eşlerine ve çocuklarına da enerji harcamaları gerekiyor. Bu durum ise ilk başta çok güzel ve başarılı bir kadın imgesi uyandırıyor ancak ilerleyen yaşlar ile birlikte geçmişe bakıldığında, pek çok kadının bu tercihinden dolayı pişmanlık yaşadığı da görülebiliyor.

Süper kadınlar hayatta her şeyi yapabileceklerini düşünüyorlar ve kendilerine neredeyse hiç vakit ayırmıyorlar. Ancak eşlerine de baskı yaparak onların hayatlarının da daha enerji dolu olmasını talep ettikleri biliniyor. Bazı süper kadınların eşlerinin dışında çocukları, akrabaları ve komşuları üzerinde de baskılar kurabildikleri biliniyor. Ancak bu durum ilişkilerde bozulmaya sebep olurken kadının kendisi de fiziksel ve ruhsal olarak yıpranmaya başlıyor, neticesinde psikolojik problemler ve hastalıklar da ortaya çıkmaya başlıyorlar.

Bu yazımızdan kadınların aynı anda kariyer ve çocuk gibi işleri gerçekleştiremeyeceklerini söylediğimizi de düşünmeyin. Her şeye makul bir zaman ayırarak ve biraz da eşin desteği ile tüm bu uğraşlardan alnınızın akıyla çıkmanız mümkün ve buna süper kadın sendromu denilmiyor. Ancak her şeyi kendi başınıza yapmaya çalışıyor, her şeyin en mükemmel halde olmasını istiyor, agresifleşiyor ve kimseyle görev paylaşımı yapmıyorsanız, sendroma sahip olduğunuz söylenebilir.

Uzmanlar genellikle ilaç tedavisi olmadan sadece psikoterapi ile bu sorunun üstesinden gelinebildiğini belirtiyorlar ancak sendromun yanında bir de ilaçlı tedavi gerektirecek diğer ruhsal rahatsızlıklar mevcutsa, ilaç tedavileri de denenebiliyor. Özellikle eşlerin bu konuda anlayışlı olmaları ve kadınların üzerindeki bu aşırı sorumluluğu alabilmek için onlarla iletişim halinde olmaları gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.