Suda Doğum Nedir, Nasıl Yapılır

SUDA DOĞUM NEDİR, NASIL YAPILIR?

Yayın Tarihi16 Şubat 2018 | ANNE ÇOCUK SAĞLIĞI

Suda doğum yapmak henüz ülkemizin her şehrinde mümkün değil ve genellikle İstanbul’da bulunanlar bu ilginç doğum yönteminden faydalanabilecekleri tesislere erişebiliyorlar. Dolayısıyla suda doğum nedir, nasıl yapılır diyenlerin bilgi alabilecekleri yerler de oldukça kısıtlı. Bu nedenle sizler için bu soruları cevaplandırarak suda doğuma dair tüm bilinmesi gerekenleri bir araya getirdik.

Suda doğum, adından da anlayabileceğiniz gibi, bir su havuzu içerisinde doğum yapmanız anlamına geliyor ve 1960’lı yıllarda bir sovyet bilimadamı tarafından geliştirilmiş bir yöntem. Annelerin çok daha sancısız, acısız ve doğal bir doğum yapabilmeleri için tasarlanmış olan bu yöntemde, bebeğin anne karnından çıkışının suyun içerisinde gerçekleşmesi sayesinde bebeğin yaşadığı çıkış şoku azalıyor ve ruhsal anlamda daha sağlıklı bir doğum meydana geliyor. Ayrıca bu doğum tipinde anne bebeği kendisi çıkartıyor ve bebeği ile kurduğu bağ da bu sayede biraz daha kuvvetli hale geliyor.

Suda doğum yapılırken pek çok kadın bebeğin boğulacağından korkar fakat aslında bebek anne karnındaki ile tamamen aynı sıcaklığa sahip bir suyun içerisine çıktığı için solunum reflekslerine başlamaz. Dolayısıyla hala karın içerisinde olduğunu düşünen bebek, ne zaman ki suyun içerisinden çıkarılarak annesinin göğsüne konulursa, o zaman nefes alıp vermeye başlar. Hatta su içerisindeyken ufak hareketlerle yüzdüğünü görmek bile mümkündür.

Bu doğum türü bebeğin konforu ve rahatlığı kadar annenin de konforunu ciddi anlamda iyileştirmektedir. Anneler rahatsız edici bir hastane ortamından ziyade kendi evlerine kurulmuş olan su havuzu içerisinde eşleriyle birlikte doğum yapma imkanı yakalıyorlar ve ortamdaki sıcak su da doğum sırasında hissedilen ağrıları azaltıyor ve ayrıca sıcaklığı sayesinde doğumu daha keyifli bir hale getiriyor. Bunun yanında vajinada doğumdan kaynaklı olarak gerçekleşen yırtılmalar da suda doğum sırasında daha az olurlar çünkü sıcak su sayesinde bu bölgedeki esneklik daha fazla olur.

Ancak suda doğumun anne adayı için uygun olup olmadığına hekimlerin karar vermeleri gerekiyor. Şeker hastası olan veya yüksek tansiyonu olan annelerde, bebeğin duruşunun yanlış olduğu hamileliklerde, doğum çok uzun sürdüyse ve bir doktor da mevcut değilse, suda doğum yapılamamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.