Sucuk, Salam ve Sosisin Zararları

SUCUK, SALAM VE SOSİSİN ZARARLARI

Yayın Tarihi26 Aralık 2016 | BESLENME

Sucuk, salam ve sosis literatürde işlenmiş et veya işlenmiş gıda olarak geçiyor ve işlenmiş etlerin zararlarına dair siz de bir şeyler illa ki duymuşsunuzdur. Sucuk her ne kadar geçmiş yıllarda evlerde sağlıklı bir şekilde yapılmış olsa da, artık hiç bir sucuğun o eski gerçek sucuklar gibi olmadığını, neredeyse her şeyiyle yapay bir ürün haline geldiğini unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla bu yazımızda salam ve sosis ile birlikte onu da değerlendirmek gerekiyor. Sucuk, salam ve sosisin zararları konusunda gerekli araştırmaları gerçekleştirdik.

Klasik ev yöntemleri ile sucuk, salam gibi gıdalar hazırlanırken, et ile birlikte çok sayıda baharat karışıma eklenir ve bu etin bir süre mayalanması sağlanır. Yoğurt gibi oldukça faydalı bakterilere sahip olan bu besinler, vücudumuz için bir hayli faydalı hale gelirler ancak maalesef modern üretim tekniklerinde mayalanma aşaması atlanıyor ve etin doğrudan tüketicilere hazır bir hale gelmesi sağlanıyor. Dolayısıyla ürünlerin besleyiciliğinin de bir hayli düştüğünü belirtmek gerekiyor.

Fabrikalarda üretilen işlenmiş etlere sanayi tipi enzimler uygulanır ve bu etlerin protein içerikleri değişikliğe uğratılır. Bu kullanılan enzimlerin ısı altında uygulanmasının gerekliliği nedeniyle paketlerin üzerinde ısıl işlem görmüş ürün olarak belirtildiğini de görebilirsiniz. Ayrıca bu ürünler mayalanma zamanı için beklemezler ve genellikle sentetik bir zar tarafından kaplanırlar. Dolayısıyla tamamen doğallıktan uzak oldukları bir gerçek.

İşlenmiş etler koruyucu maddeler ile bezenirler ve bunun yanında yüksek basınç uygulaması altında kalırlar. Bu basınç ise etin bozulma ihtimalini ortadan kaldırır. Fakat aynı zamanda tadının da ortadan kalkması nedeniyle ürünlere tekrar yapay tatlandırıcılar eklenirler ve zaten et olan ürüne bir de et tadını keskinleştirmesi istenen maddeler karıştırılır.

İşlenmiş olan sucuk, salam, sosis gibi etler maalesef başta mide ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere çok konuda etkilere sahipler. Sindirim sistemi hastalıkları, kalp problemleri, mide rahatsızlıkları gibi pek çok rahatsızlığın işlenmiş etler ile ilgisi olduğu tahmin ediliyor ancak bu konuda henüz uzun vadeli araştırmalardan biraz yoksunuz. Eğer bu ürünleri evde hazırlanmış doğal şekillerde kullanıyorsanız sağlık için bir zararınız yok ancak fabrikasyon ürünlerden uzak durmaya bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.