Su Tasarrufu Nasıl Yapılır

SU TASARRUFU NASIL YAPILIR?

Evlerimizdeki masraflardan en dikkat çekici olanlardan bir tanesi tabii ki su faturaları ve su tüketimi. Dolayısıyla daha fazla tasarruf edebilmek ve para biriktirebilmek için biraz da su tasarrufu nasıl yapılır sorusunu kendimize sormamız gerekiyor. Gereksiz yere kullandığınız suyu boşa vermekten vazgeçerek her ay ciddi miktarlarda tasarruf etmeniz ve ev ekonominize katkıda bulunmanız da mümkün. Sizler için uymanız gereken en önemli kuralları bir araya getirdik.

Bozuk Muslukları Tamir Edin

Hepimizin evinde, illa ki damlatma şeklinde su kaçıran musluklar vardır ve bunları pek de dikkate almayız. Halbuki yapılan araştırmalar, damlama yapan muslukların değiştirilmesi halinde her sene yüzlerce liralık bir tasarrufun mümkün olduğunu bizlere gösteriyor. Bir musluğun en az bir kaç sene boyunca hiç kaçırma yapmadan çalıştığını dikkate alırsak, tek seferde değiştireceğiniz tüm bozuk musluklar, sizi büyük oranda tasarruf yapmaya itecektir. Tabii ki evin tesisatındaki su kaçıran borular varsa, bu boruların da değiştirilmesini sağlamak, gizli kaçakları önleyerek faturalarınıza katkıda bulunacaktır.

Gereksizse Kapatın

Diş fırçalarken açık bırakılan musluklar, yok yere akıtılan sular, direkt gidere giden temiz sular gibi etkenler maalesef hem çevreye zarar hem de cebinize zarar. Evinizdeki suyu kullanırken ilk kuralınız kesinlikle kullanılmayan suyu kapatmak olmalıdır. Durduk yere akan suyun ne size ne de başkasına bir faydasının olmadığını, temiz su kaynağı israfından başka bir şey de olmadığını aklınızdan çıkarmayın. 4 kişilik bir ailede gereksiz suları kapatarak her sene tonlarca su tasarrufu gerçekleştirebilirsiniz.

Bulaşık Makinesini Kullanın

Bulaşık makineleri, bulaşıkları elde yıkamaya göre kat ve kat daha az su kullanıyorlar. Dolayısıyla makine çok su harcar deyip de bulaşıklarınızı elde yıkamaya çalışmayın. Buhar ve damlama metodlarıyla bulaşıklarınızı yıkayan makineler, bunu çok verimli bir şekilde yapıyor ve ayrıca elektrik tüketimi hususunda da geçmişe göre çok daha nazikler. Yani esas israfı elde bulaşık yıkayarak yaptığınızı unutmayın.

Çamaşır Makinesini Dolmadıkça Açmayın

Çamaşır makineleri, içerisine ne kadar çamaşır koyarsanız koyun aynı miktarda su harcarlar. Dolayısıyla gereksiz yere açtığınız her makine, hem masrafınızı arttıracaktır hem de israf yapacaktır. Çamaşırları yeterince biriktirerek hepsini birden yıkamanız sizi oldukça kara sokacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.