Su Faturasını Nasıl Düşürebilirim

SU FATURASINI NASIL DÜŞÜREBİLİRİM?

Yayın Tarihi25 Ekim 2016 | EĞİTİM

Su faturası maalesef bir evin temel giderleri arasında ve zaman zaman bir hayli yükselerek sinirlerimizi bozabiliyor. Bunun temel sebebi ise aslında suyu doğru bir şekilde kullanmamak ve su tasarrufu yaparak faturanın ciddi bir miktarını egale etmek mümkün. Su faturasını nasıl düşürebilirim diyenler için yapılması gereken temel şeylere biraz değinmeye karar verdik.

Makinelerden Faydalanın

Evimizde kullandığımız çamaşır ve bulaşık makineleri, elinizde yıkadığınız bulaşık ve çamaşırlara nazaran çok daha az su kullanıyorlar ve bu nedenle makine açmayayım diyerek herşeyi elde yıkamaya başladıysanız, faturalarınız çok daha yüksek gelecektir. Bulaşıkta ilk olarak tabakları sudan geçiriyorsanız bunu yapmak yerine yemek artıklarını bir peçete kullanarak çöpe dökün ve daha sonra makine içerisine yerleştirin. Böylelikle akıtma sırasındaki sudan da tasarruf edeceksiniz. Ayrıca mümkün olduğunda kısa süren ve ekonomik olan programları kullanarak iki makinenin de su tüketimini daha da düşürebilirsiniz.

Muslukları İyi Kullanın

Musluktan bol bol su akıtıyor ve aktif olarak kullanmasanız bile suyun akıp gitmesine izin veriyorsanız, buna bir dur demelisiniz. Zira bu şekilde yapılan bir su kullanımı hem boşu boşuna olmaktadır hem de faturaları yükseltirken bir yandan da kaynakların boşa harcanmasına sebep olmaktadır. Banyo yapmadan önce suyun ısınması için onu akıtıyorsanız, altına bir kova koyun ve bu suyu daha sonra ev temizliğinde veya balkon yıkarken kullanın. Böylelikle çok miktarda suyu tasarruflu bir şekilde kullanacaksınız. Ayrıca banyoda suya her an ihtiyaç olmuyor ve su boşa akarken onu kapatmalısınız.

Tesisatı Kontrol Edin

Özellikle eski evlerde tesisatta ortaya çıkan problemler, fark etmeden su harcamanıza neden olabilir. Siz farkında bile değilken borulardan küçük kaçaklar olabilir ve bu kaçaklar bir süre sonra su faturasının katlanmasına sebep olur. Çok eski bir eviniz varsa su tesisatını bir gözden geçirin. Su saatinizin kalibrasyonunun kaçabilme riskine karşın on yılda bir su saatlerinizi değiştirmeyi de unutmayın.

Katlanan Tüketime Dikkat Edin

Su faturalarında kademeli bir ücretlendirme vardır ve belli bir miktarı geçtiğiniz zaman metreküp fiyatı bir üst dereceden fiyatlandırılır. Bu sorunun üstesinden gelmek için harcamanızı limitleri aşmayacak şekilde yapmaya çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.