Stresi Azaltan Besinler

STRESİ AZALTAN BESİNLER

Günlük hayatın stresi, iş güç, ailevi durumlar ve çocuklar maalesef hayatımızda yoğun bir stres kaynağı olarak karşımıza çıkıyorlar ve bu stresin üstesinden gelmek için herkes büyük bir çaba gösteriyor. Fakat maalesef haftasonu dinlenmeleri, tatiller ve dostlarla buluşmak bile bazen içerisinde olduğumuz stresin ortadan kalkmasını sağlayamıyor. Dolayısıyla stresi azaltan besinler sayesinde bizi zorlayan bu durumu ortadan kaldırmak biraz mümkün oluyor. Sigara ve alkol gibi stresi geçici olarak azaltan ancak sağlığımıza zarar veren maddeler yerine doğru besinleri tüketerek kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar, yoğurt, badem ve yaban mersinini karıştırarak hazırlayacağınız bir atıştırmalık gıdanın stresinizi ciddi anlamda düşürdüğünü gösteriyor. Bu ürünlerin içerisindeki vitamin ve mineraller, beyin fonksiyonlarını düzenliyorlar ve stres kaynaklarının yarattığı kötü etkilerin ortadan kaldırılmasını sağlıyorlar. Dolayısıyla hem sağlığımızı korumak hem de stresten uzak durmak bu gıdalar sayesinde mümkün.

Acı soslar ve biber tüketimi ülkemizde bir hayli yaygın ve bu ürünler aslında endorfin salgılamamıza yardımcı oldukları için stresin de üstesinden gelmemize yardımcı oluyorlar. Araştırma sonuçları biberin depresyona karşı bile ciddi bir etkisinin olduğunu, bol vitamin içeriği sayesinde besleyicilik ve hastalıklardan korunma anlamında da potansiyelinin yüksekliğini gösteriyor. Şimdiden kendinizi acıya alıştırsanız iyi olur çünkü fiziksel olarak biraz yanarken ruhsal olarak daha iyi bir hale geleceksiniz.

Çikolatanın ruh durumu üzerindeki etkileri biliniyor ancak onu tüketirken bir yandan da kilo almaya engel olmak için bilhassa kaliteli markaların bitter çikolata ürünleri tercih edilmeli. Çikolatanın dopamin salgısını tetikleme özelliği, onu stresi zihnimizden uzaklaştırabilmek için en ideal çözümlerden bir tanesi haline getiriyor. Çikolatanın yanında mevsimine göre çilek de tüketebilir ve böylece kırmızı meyvelerin sağladığı stres baskılayıcı etkilerden de faydalanabilir, ayrıca çikolataya abanmaktan kaçınabilirsiniz.

Listemizin son sırasında ise ton balığı yer alıyor. Ton balığının çok yüksek oranda protein içermesi, buna ek olarak kan şekerini düzenleyici bir yapısının bulunması, ruh halinizin yukarı aşağı gidip gelmesine engel olacaktır. Elbette onu salatalarda veya tahıllı ekmeklerin olduğu yemeklerde tüketmeyi unutmayın. Yüksek kalorili yemeklere ton balığı katmak maalesef kiloyla sonuçlanacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.