Stres Kilo Yapar mı

STRES KİLO YAPAR MI?

Stres maalesef hayatımızda istemediğimiz etkenlerden bir tanesi ancak ondan uzak durmak da bir o kadar zor. Bilhassa maddi ve manevi zorlukları aşması gereken kadın ve erkekler, bunu yapamadıkları zaman iyice strese girebiliyor, bu nedenle de sağlıklarına büyük bir zarar veriyorlar. Yapılan araştırmalar, stresin hayatın neredeyse her anında bize zarar verdiğini ve bedenimiz için belki de en tehlikeli şey olduğunu gösteriyor. Stres kilo yapar mı sorusunun cevabı da aslında biraz burada saklı diyebiliriz.

Stresin kendisi direkt olarak kilo aldırmıyor elbette. Zira stres, psikolojik olarak bizi etkiliyor ve fiziksel olarak direkt bir zararı yok. Ancak bozulan psikolojimizle birlikte hem beynimizin işleyişi değişiyor, hem hormon salgılarımız değişiyor, hem de kan dolaşımımız bile bozuluyor. Kendisini böyle bir durum içerisinde bulan kişiler ise stresi ortadan kaldırabilmek için çözümler arıyorlar. Bu çözümlerden en zahmetsizi ise çok yemek yemek ve dolayısıyla kilo almak.

Evet, yemek yemek pek çok kişide terapi etkisi yaratıyor ve ayrıca bazı yiyeceklerin içerisindeki maddeler, beyni uyararak mutluluk hormonunun salgılanmasına neden oluyorlar. Bazı insanlar stres olduklarında yemekten içmekten kesilirler ancak bunun tam tersi yaşandığında maalesef kilo almak da kaçınılmaz oluyor. Çikolata, kahve gibi maddelerin içerisindeki kafein ile diğer maddeler sayesinde, bireylerin kendilerini mutlu hissetmeleri, bir bağımlılık yaratarak bol kalori barındıran bu maddelerin tüketiminin iyice artmasına neden oluyor.

Bunun yanında, fast food ürünlerin de benzer etkilerde bulunmaları, stresli bireylerin sık sık sağlıksız içeriklere ve bol yağa sahip bu ürünlere başvurmalarına neden oluyor. Tabii ki stresin kilo almaya etkisi sadece çok yemekten de kaynaklanmıyor.

Stresli bireylere genellikle bol bol spor yapmaları önerilir ve böylece beynin doğal olarak mutluluk hormonu salgılaması amaçlanır. Fakat stresli olan kişiler genellikle hiç hareket etmek istemez, kendilerini eve kapatır ve bilgisayar başında vakit geçirme gibi eylemlerde bulunurlar. Artan besin tüketiminin yanına bir de hareketsiz yaşam tarzını eklediğimizde, stres kaynaklı kiloların da sebebini rahatlıkla görebiliriz.

Stresin genel sağlığımız üzerinde de etkilerinin olması nedeniyle sorunlarınızda uzmanlardan yardım almayı unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.