Stajda Dikkat Edilmesi Gerekenler

STAJDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Yayın Tarihi05 Nisan 2016 | EĞİTİM

Staj yapmak her öğrencinin eninde sonunda bir şekilde gerçekleştirdiği adımlar arasında yer alıyor ve iş hayatına atılmadan önce biraz pratik yapmak için elde edebileceğiniz en iyi fırsatlardan da bir tanesi. Ancak ilk defa staj yapacak olanlar, stajda nasıl davranmalı, stajda dikkat edilmesi gerekenler gibi noktalara biraz fazla takılabiliyorlar. Eğer heyecanınızı yenmek ve doğru bir izlenim bırakmak istiyorsanız, sizler için staj süreci hakkında bir kaç önemli bilgiyi bir araya getirdik.

Staja gittiğinizde ilk fikir sahibi olmanız gereken şey, şirketinizin yapısını incelemek. Şirketin ürettiği ürünler ve verdiği hizmetler, çalışan sayısı, departmanların yapısı, kurumsal kimliği, sosyal medya hesapları gibi pek çok farklı şey, ortama adapte olmanız için size yardımcı olacaktır. Böylelikle şirkete kendinizi daha kolay alıştırabilir ve iş akışlarında aktif bir rol alabilirsiniz.

Elbette staja gittiğinizde hem normal çalışanlar hem de diğer stajyerler karşınıza çıkacaktır. Her iki tarafla da doğru bir şekilde iletişim kurmayı, onlara saygılı davranmayı ancak çok soğuk olmamayı da unutmamalısınız. Çalışanlar ile iletişiminizin daha iyi olması, hem işlerin içerisine daha fazla girmenize yardımcı olacaktır, hem de ihtiyaç duyduğunuz bilgileri elde etmeniz için daha geniş imkanlar sunacaktır.

Bazı şirketlerde, size önemli işler verilmeden önce bir miktar angarya iş yapmanız talep edilebilir. Örneğin fotokopi çekmek, verileri excel dosyalarına girmek gibi pek çok iş, ilk başta angarya görünse de aslında bir süre sonra ortama hakim olmanızı sağlayacaktır. Bilhassa üretim yapan şirketlerde, malzemeleri ve çıkan ürünleri excel tabloları vasıtasıyla kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Çünkü bu bilgiler genellikle direkt olarak üretimde kullanılmaktadırlar.

Çok fazla diğer stajyerlerle konuşmak ya da cep telefonu ile ilgilenmek, stajda sizin hakkınızda yanlış bir izlenim elde edilmesine neden olacaktır. Günümüzde pek çok işyeri, belli oranlarda telefon, sigara kullanımı gibi durumlara tolerans gösterebiliyor ancak çalışanlar bunu biraz abartarak dikkati üzerlerine çekebiliyorlar. Her şeyin bir vakti zamanı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Çevrenizi genişletmek ve insanlarla samimiyet kurmak da stajyer için en önemli noktalardan. Hayatınızın ilerleyen dönemlerinde elde ettiğiniz iş arkadaşları, illa ki bir şekilde karşınıza çıkacaklardır ve onlarla olan bağlantınızı koparmamak için staj döneminde öğle yemeklerine onlarla çıkabilir, şirket etkinliklerine de katılabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.