Spiral Kimlere Takılır ve Takılmaz

SPİRAL KİMLERE TAKILIR VE TAKILMAZ?

Yayın Tarihi13 Aralık 2017 | EVLİLİK

Spiral, genellikle bakırlı ve hormonlu olarak iki farklı tipe sahip bir doğum kontrol aracıdır ve kadınların rahimlerine yerleştirilerek spermlerin yumurtalıklara geçişine engel olunur. Böylelikle spermler fallop tüpleri boyunca ilerleyemez ve yumurtalıklarda bulunan yumurtayı dölleyemezler. T şeklinde bir cihaz olarak karşımıza çıkan spiral, 10 yıl boyunca etkinlik gösterebilen bir doğum kontrol yöntemi olduğu için, pek çok çift tarafından tercih edilmektedir. Zira bir defa takıldıktan sonra bir daha herhangi bir bakım gerektirmemekte, ayrıca çok yüksek oranda koruma sağlamaktadır. Ancak spiral kimlere takılır veya takılmaz sorusu da önemli çünkü bazı durumlarda spiral kullanımı uzmanlar tarafından önerilmiyor.

Spiral herkeste olmasa da pek çok vakada adet kanamalarının bir miktar artmasına sebep olmaktadır. Hali hazırda çok fazla kanaması olmayanlar için bu bir sorun teşkil etmez ancak zaten adet kanamaları çok olan kişilerde daha fazla kan kaybına sebep olabileceği için, uzmanlar sancılı ve fazla kanlı adet geçiren kadınlarda spiral kullanımını pek önermiyorlar. Bunun yanında adet zamanlarında düzensizlik olanlar için de pek önerilmemektedir çünkü pek çok kadında bu düzensizliği daha fazla körükleyebilmektedir. Yani öncelikle, spiral takılması için ideal adet düzenine ve miktarına sahip olmanız gerektiği söylenebilir.

Cihazın takılması sırasında her zaman bir enfeksiyon riski mevcuttur ve bundan dolayı geçmişte enfeksiyon geçirmiş olan, enfeksiyona yatkınlığı olan kadınlarda da spiral pek tercih edilmemektedir. Zira yumurtalıklarda veya genital bölgelerde ortaya çıkabilen enfeksiyonlar, bireylerin doğurganlıkları üzerinde negatif etkiye sahip olabiliyorlar.

Bunlara ek olarak kanı fazla sulu olan yani pıhtılaşma problemleri yaşayanlarda da spiral tercih edilmezken, rahim içerisinde çeşitli rahatsızlıkları olanlarda da aynı şekilde spiral kullanılmamaktadır. Zira rahimde bulunan miyom gibi problemler maalesef spiralin rahatsızlık vermesine neden olarak huzursuzluk yaratmaktadırlar.

Uzmanlar daha önce gebelik geçirmemiş kadınlara da spiral takılmasını pek uygun bulmuyorlar ancak son senelerde daha önce hamilelik yaşamamış olan kadınlara uygun olacak bazı spiraller üretilmeye başlandı. Bu konuda yaşanan hassasiyetin esas sebebi, spiralden kaynaklı olarak rahimde oluşabilecek problemler ve bunun gelecekte bireylerin doğurganlıklarını etkileme ihtimali. Yani aslında bir sorun olmamasına karşın riskleri göz önüne alan uzmanlar, spiral seçeneğini önermiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.