Sosyal Medya Evlilikleri Nasıl Etkiliyor

SOSYAL MEDYA EVLİLİKLERİ NASIL ETKİLİYOR?

Sosyal medya eskiden gençler arasındaki yeni bir iletişim tarzı gibiydi ancak günümüzde her yaştan, her kesimden insan, biraz da akıllı telefonların varlığı ile birlikte sosyal medyayı benimsemiş durumda. Artık paylaşılan fotoğraflar, gönderilen mesajlar, beğeniler, paylaşımlar ve yorumlar hayatımızda büyük bir yer kaplıyorlar. Lakin sosyal medya evlilikleri nasıl etkiliyor sorusunun cevabını da vermek gerekiyor çünkü pek çok kişi onun evlilikler üzerinde ne kadar fazla etkiye sahip olduğunun farkında sayılmaz.

Öncelikle, sosyal medyanın komple zararlı olmadığını, onun zararlarının kullanım şekline göre ortaya çıktığını belirtmek gerekiyor. Örneğin, çiftlerin sosyal medya ve iletişim uygulamaları sayesinde gün içerisinde eskisine nazaran çok daha kolay bir şekilde iletişimde kalmaları, aslında hem evli hem de evli olmayan çiftler için bulunmaz bir nimet. Bu yönüyle sosyal medyanın çiftler arasındaki bağı daha da sıkı hale getirebildiği bir gerçek.

Lakin bir de bunun tersine, fiziksel olarak yanyana olan bireylerin, sosyal medya nedeniyle birbirleriyle ilgilenmek yerine sosyal medyada vakit geçirmeye çalışmaları karşımıza çıkıyor. Bu durum, hem çocuklu hem de çocuksuz ailelerde maalesef çiftlerin birbirlerine ayırdıkları vaktin çok kısıtlanmasına sebep oluyor ve sonucunda iletişimsizlik ortaya çıkıyor ve duygusal soğukluk da bunu takip ediyor. Yani iletişimi kuvvetlendirmesi gereken bu güzel ortam, tam tersi şekilde insanlar arasındaki iletişime balta vuruyor.

Sosyal medya kullanımı üzerinde yaşanan anlaşmazlıklar da maalesef çiftlerin arasını açan şeyler arasında. Bazı bireyler özel hayatlarına dair her detayı sosyal medyadan paylaşma peşinde olurken, bazıları ise bu konuda çok daha gizemli olmayı tercih ediyorlar. Dolayısıyla iki tarafın bu tip farklı bir paylaşım anlayışına sahip olması, aralarında tartışmalara sebep olabiliyor. Hatta çocuklu çiftlerin genelde bir tarafı çocuğu sosyal medyada paylaşma taraftarı değilken, bir tarafı ise illa ki paylaşım yapma peşinde olur. Bu durum da çiftler arasında yaşanan en büyük sıkıntılardan bir tanesidir.

Bu sanal dünyada çok fazla vakit geçirmeye başlayan çiftler, bu durum nedeniyle gerçek sosyal çevrelerini ihmal etmeye de başlayabilirler. Bunun sonucunda ikisi de internette çok sosyal görünen ancak toplumdan uzaklaşmış insanlar ortaya çıkabilirler. Bu durum bir süre sonra çiftlerin hayatlarını monotonluğa sürükler ve sonucunda anlaşmazlıklar baş gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.