Sonbaharda Kuruyan Cilt

SONBAHARDA KURUYAN CİLT

Yaz aylarını keyifli bir şekilde yaşadık ve bol bol yandık, karardık, eğlenceli vakit geçirdik. Lakin yaz aylarında cildimize bu kadar yüklenmenin de bir faturası var ve bu fatura genellikle sonbahar aylarında kendisini açığa çıkarıyor diyebiliriz. Yaz ayları boyunca güneşin zararlı ışınlarına bol bol maruz kalan cildimiz, kalınlaşır, nemini kaybeder, rengini değiştirir ve lekelerle boğuşmak zorunda kalır. Fakat sonbahar ayları cildin dinlenme zamanıdır ve bu nedenle sonbaharda kuruyan cilt sorunu çok büyük önem kazanır.

Yaz aylarındaki bu cilde zarar veren faktörlerden kurtulabilmek için ona doğru bir bakım uygulaması yapmamız gerekir. Dolayısıyla ilk önce ona nemini geri vermemiz gerekiyor ve bu yüzden sonbaharda nemlendirici etkisi en yüksek olan bakım kremleri ile cilde bir bakım yapılmalı. Hatta bu bakım sürecini buhar banyoları ve oksijen banyoları ile de destekleyebilirsiniz. Kışın zorlayıcı hava koşullarına henüz geçiş yapmamışken sonbaharda cildinizi neme doyurmanız gerekiyor.

Yaz aylarının bir diğer etkisi ise cilt üzerinde ciddi miktarda ölü hücrenin birikmesidir. Zira yandığımız zaman kızaran cildimiz, aslında kendini öldüren hücrelerin bir işaretidir ve bu hücreler kanser hücrelerine dönüşmemek için intihar ederler. Bunların cilt yüzeyinde birikmeleri ve canlı hücrelerin de renk pigmentleri salgılamaları ile birlikte cildimiz koyulaşır. Ancak zaman zaman pigment farklılıklarından dolayı lekeli bir görünüm elde edildiği de olur. Bu soruna karşı yapılması gereken şey, ince bir peeling ürünü kullanmak veya keselenmek. Bu sayede cildin üstünde biriken ölü hücrelerden kurtularak cildin alt tabakalarının daha rahat nefes almasını sağlayabilirsiniz.

Sonbahar aylarında havalarda yaşanan büyük değişiklik, bir süre sonra hormon düzeylerinizin de değişmesine neden olacaktır ve buna bağlı olarak cildinizde pullanmalar, kaşıntılar, kızarmalar ortaya çıkabilir. Bunun bir kısmı fiziksel bir kısmı da ruhsal durumunuzdan kaynaklanacaktır. Bu problemin üstesinden gelebilmek için sonbaharda moralinizin düşmesine izin vermemeli, beslenmenize de daha fazla dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde hem sonbahar hem de kış ayları boyunca cilt problemleri ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca sonbaharda iyi bir uyku çekmeyi ve hayatınızı tekrar düzene oturtmayı unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.