Sonbahar Detoksu Nasıl Yapılır

SONBAHAR DETOKSU NASIL YAPILIR?

Yayın Tarihi17 Ekim 2016 | BESLENME

Detoks yapmak için en uygun zamanlardan bir tanesi geçiş mevsimleri ve hem sonbahar hem de ilkbahar detoks ile esas mevsime geçiş yapabilmemiz için bize güzel bir imkan sunuyor diyebiliriz. Zira bu dönemde vücudumuz kendisini soğuğa veya sıcağa hazırlamak için bir dönüşüm içerisine giriyor ve bu dönüşümü detoks ile desteklemek, çok daha sağlıklı bir şekilde onu atlatabilmek için gerekli. Sonbahar detoksu nasıl yapılır diyenler için dikkat edilmesi gereken besin ve içeceklere biraz değinmeye karar verdik.

Sonbaharda kesinlikle detoks içerisine katılması gereken en önemli gıdalardan bir tanesi turp olarak karşımıza çıkıyor. Zira turbun içerisindeki etken maddeler, hem karaciğerin hem de safra kesesinin çok daha verimli çalışmasını sağlarken, onların temizlenmelerine de yardımcı oluyor. Genel anlamda sindirim sistemini de düzene sokan turp, bu dönemde yazdan kalma sağlıksız alışkanlıklardan artan zararları önlemekte faydalı olacaktır.

Zerdeçal maalesef ülkemizde çok aktif olarak tüketilmiyor ancak aslında vücuttaki toksinlerin atılması ve temizlenmesi için çok ciddi bir rol üstleniyor. Bedenimizdeki hücrelerin enerji için oksijen kullanmasının ardından ortaya çıkan antioksidanları da ortadan kaldırabilen zerdeçal, hücre yenilenmesinde de büyük bir rol oynuyor.

İçeceklerimize veya yemeklerimize sıkacağımız bir miktar limon suyu ve ekleyeceğimiz limon kabuğu, bu geçiş mevsiminde hem  C vitamini almamızı sağlayacak hem de sindirim sistemindeki artıkların temizlenmesinde yardımcı olacak. Yapılan araştırmalar limon aromasının safra kesesinin işleyişi üzerinde ciddi bir etkisi olduğunu gösteriyor.

Lahana tüketmek pek de alışkın olduğumuz bir şey değil ve lahananın türk mutfağındaki yeri biraz sallantıda. Fakat aslında onu bir turşu haline getirerek esas faydasını ortaya çıkarabiliyoruz. Lahana bir turşu haline getirildiğinde içerisinde vücudumuz için faydalı bakteriler ortaya çıkıyorlar ve bu bakterileir birer prebiyotik olarak işlev görüyorlar. Bu nedenle prebiyotik ürünlere para bayılmadan kendi evinizde bile güzel bir çözüme sahip olabiliyorsunuz.

Enginar da karaciğerin en büyük temizleyicileri arasında bulunuyor. Karaciğerimizin vücudumuzun tüm temizliğinden ve moleküllerin yıkım işlerinden sorumlu olduğunu düşünürsek, detoks sırasında ilk olarak onun temizliğine dikkat etmemiz gerektiği de ortaya çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.