Soğuk Su İle Yüz Yıkamanın Faydaları

SOĞUK SU İLE YÜZ YIKAMANIN FAYDALARI

Yüzümüzü yıkamak günlük hayatımızdaki en önemli noktalardan bir tanesi çünkü güzelliğimizi korumanın sırrı esas orada yatıyor diyebiliriz. Zira gün içerisinde vücudumuzun çoğu kısmı kıyafetimizin içinde güvenli ve temiz bir şekilde kalırken, yüzümüz açıkta olduğundan dışarıda bulunan tüm pislikler maalesef yüzümüze etki ederler. Dolayısıyla günde en az iki defa yüzümüzü yıkamak, biriken bu pislikleri ortadan kaldırmak, ayrıca cildin dışarı saldığı toksinlerden onu kurtarmak için de önemli. Ancak soğuk su ile yüz yıkamanın faydaları bu konuda yaşlandırıcı karşıtı etkileri elde etmenize de yardımcı oluyor.

Öncelikle, yüzümüzü sıcak suyla kesinlikle ama kesinlikle yıkamamamız gerektiğini belirtelim. Zira cildimizin üst tabakası kendine has sebum adlı bir tabaka ile kaplıdır ve bu tabaka cildin yağını ve nemini korumasını sağlayarak onu hem dış faktörlerden korur hem de besler. Sıcak su, cildin üzerinde bulunan bu tabakanın ortadan kalkmasına neden olur ve cilt bir anda nem kaybetmeye başlar, kurur ve kötü görünür. Cildin kuruması onun yaşlanmasını da hızlandırdığından kesinlikle giderilmesi gereken bir problemdir.

Fakat cildimizi doğrudan soğuk suyla yıkamak da yanlış çünkü bu durumda ciltteki gözenekler hemen daralacaklardır ve yıkama esnasında gözenekleri temizlemek mümkün olmayacaktır. Bu yüzden ilk olarak ılık bir suyla ve temizlik malzememiz ile cildimizi temizlememiz, ardından arındırıcı olarak soğuk suyu kullanmamız gerekiyor. Bu sayede ılık suyun gözenekleri hafif genişleten yapısı, içerideki kirlerin çıkmasını sağlayacaktır ve sebum tabakası zarar da görmeyecektir. Ardından kullanılan soğuk su ise cildin kendini yenilemesini hızlandırırken gözenekleri küçülterek içlerine pislik dolmasına da engel olacaktır. Bu sayede cildin nemi korunurken siyah noktalar gibi problemlerin de üstesinden gelinecektir.

Soğuk suyun hiç zararı olmadığını düşünerek yüzünüzü her fırsatta yıkamaya başladıysanız, bunu da sonlandırmalısınız. Zira cildimizin temizliğe ihtiyacı vardır ancak gereğinden fazla temizlik onun pH dengesini bozar ve cildi savunmasız hale getirir. Bu nedenle sabahları kalkınca, gün ortasında bir defa ve bir de gece yatmadan yüzümüzü yıkamak, yeterli olacaktır.

Eğer kuru bir cildiniz varsa her yıkama sonrasında doğru nemlendirici ürünleri kullanarak cildinizi nemlendirmeyi de unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.