Soğuk Havanın Saça Zararları ve Etkileri

SOĞUK HAVANIN SAÇA ZARARLARI VE ETKİLERİ

Saçlarımız dış koşulların neredeyse hepsinden bir şekilde etkilenirler ve hava sıcaklığı da bunlardan bir tanesi. Hatta bunu doğrudan hava sıcaklığı ile değil, kışın kendisiyle birlikte değerlendirmek gerekiyor çünkü yaz ayları ile kışın soluduğumuz hava kalitesi arasında ciddi bir fark bulunuyor. Sizler için soğuk havanın saça zararları ve etkileri konusunda biraz bilgilendirme yapmaya karar verdik.

Soğuğun saça etkilerinden bir tanesi saçların dökülmesi ancak bu dökülme genellikle sıcak aylardan soğuk aylara geçerken yaşanan yahut soğuk aylardan sıcak aylara geçerken yaşanan hava değişiminden kaynaklanıyor. Mevsim boyunca mevcut koşullara alışan saç köklerimiz ve saçlarımız, geçiş zamanı kendilerini yeni ortama adapte ederken zorlanıyorlar ve bu da beraberinde dökülmeleri getiriyor.

Bunun yanında soğuk aylarda ortamdaki nemin azalması, hareketliliğin azalması, kapalı ortamlarda kalma, daha kötü beslenme ve hava kirliliği gibi diğer faktörler de saçların kalitesinin düşmesine, solmalarına ve dökülmelerine neden oluyor. Bu nedenle kış aylarında sıcak ortamlarda durduğunuz için saçlarınızın zarar görmeden varlıklarını sürdüreceklerini düşünmemelisiniz. Yani sadece havanın sıcaklığı değil, mevsimdeki genel yaşam tarzı da saçlar konusunda dikkate alınmalı.

Soğuk havalarda havadaki nem oranı düşer ve bu nedenle hem saçlar hem de köklerin bulunduğu kafa derisi kurumaya başlar. Kepeğe eğilimli olan kişilerde bu nem kaybı doğrudan kepeklenme olarak kendini gösterirken, bazılarında kaşıntılar, egzama ve kızarıklıklar ile de kendini gösterebilir. Dolayısıyla soğuk günlerde bere gibi koruyucu giyim ürünlerini kullanmak gerekse de bu ürünlerin doğal olmalarına dikkat edilmeleri. Zira sentetik kumaşlar saçta elektriklenme ve yağlanma gibi diğer sorunlara sebep olabiliyorlar. Berenin çok küçük ve sıkı olması da köklere oksijen gidişini engeller ve bu yüzden daha rahat bereler tercih edilmeli.

Soğuk havaya maruz kalması muhtemel olan saçlarınızı çok sıcak su ile yıkamaktan da çekinmeli, ayrıca fön, düzleştirici gibi aletleri kullanarak ısı uygulamaktan da çekinmelisiniz. Bunları yaz mevsiminde de yapmamanız gerekli ancak kışın sıcaklık farklarının daha fazla olması nedeniyle bu durum giderek önem kazanıyor. Zira sıcaklık farkları saçların çatlaması ve kırılması ile sonuçlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.