Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler

SOĞUK ALGINLIĞINA İYİ GELEN YİYECEKLER

Yayın Tarihi16 Mart 2018 | BESLENME

Soğuk algınlığı genellikle kendisini öksürük, baş ağrısı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, geniz ağrısı ve bazen de ateş ile gösteriyor ve ona karşı mücadele etmek için doğru bir şekilde beslenmek, aynı zamanda yatar pozisyonda günlerce dinlenmek gerekiyor. Zira vücudumuz soğuk algınlığına sebep olan virüslere karşı savaşırken bir hayli mücadele gösteriyor ve bu nedenle ona fazladan yükler yüklememek çok önemli. Soğuk algınlığına iyi gelen yiyecekler sayesinde bedeninizin virüslere karşı savaşında ona destek olmanız da mümkün.

Pek çok kişi hasta olunca hemen çorba içer ancak aslında hastalığın en güzel tedavilerinden bir tanesi balık tüketmek. Fırında veya buğulama ile hazırlanmış hamsi, sardalya gibi balıklar hem kolay tüketilebilir olacaklardır hem de bağışıklık sisteminizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacaklardır. Vücudumuz hastalıklarla savaşırken hem yüksek enerjiye ihtiyaç duyar hem de omega-3 yağ asitleri ile virüslere karşı daha etkili olur. Balık ise bu enerjiyi ve asitleri vücudunuza alabilmeniz için en iyi yollardan bir tanesi. Hamsinin rahatsız etmeyen küçücük kılçıkları ise hastayken balık tüketmenizi kolaylaştıracaktır.

Burnunuz akarken bir yandan da biber yemenin biraz sıkıntı olacağını biliyoruz ancak bilhassa acı biberlerde ciddi anlamda yüksek oranda C vitamini bulunuyor. Burnu tıkalı olan ve bir türlü açamayanlar ise acı biberin burun açan yapısından faydalanabilirler. Fakat bu C vitamininin değerini kaybetmemesi için onu taze bir şekilde tüketmeniz gerektiğini de unutmayın.

Belki doktorunuz da söylemiştir ancak tavuk suyu soğuk algınlığı ile savaşırken en iyi yardımcınız. Zira tavuğun suyu enfeksiyonlar ile mücadelede büyük bir etkiye sahip ve bu nedenle onu değerlendirmek hastalıktan kurtulmanızı kolaylaştıracak. Direkt olarak tavuk suyu içmek biraz zor olduğu için onu çeşitli çorbaların içerisine ekleyerek tüketebilirsiniz.

Turunçgillerin de C vitamini bakımından zengin oldukları bilinir ve içlerinde en iyisi elbette limon. Ancak limon tüketmek portakal, greyfurt ve mandalina tüketmek kadar kolay olmadığı için pek çok kişi bunları limona tercih etmektedir. Limon tüketmek isteyenler ise onu ıhlamur çayı gibi çayların içerisine sıkabilir ve beraberinde gelen C vitamininden faydalanabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.