Soğuk Algınlığına İyi Gelen Meyveler

SOĞUK ALGINLIĞINA İYİ GELEN MEYVELER

Yayın Tarihi29 Şubat 2016 | BESLENME

Kış aylarında tüm bakteri ve virüslerin zayıflayan vücudumuza saldırmak için hazır beklediklerini dikkate alırsak, bağışıklık sistemimizi güçlendirmek ve onlara karşı bir bariyer inşa etmek de mecburi hale geliyor. Bunu yapmanın en iyi yolu ise hasta olmadan doğru meyveleri tüketmeye başlamak. Zira meyvelerin içerisinde bulunan yoğun vitamin içerikleri, çok daha etkili bir bağışıklık sistemini mümkün kılıyorlar. Sizler için bu meyveleri biraz araştırdık ve soğuk algınlığına iyi gelen meyveler hakkında bildiklerimizi yazdık.

Limon, tabii ki soğuk algınlığı öncesinde ve esnasında kesinlikle unutulmaması gereken meyvelerden. Salatanıza sıkabilir, limonlu içecekler hazırlayabilir veya tadına katlanabiliyorsanız portakal gibi de tüketebilirsiniz. Limonun içerisinde yer alan C vitamini, neredeyse tüm diğer meyvelerden daha fazla ve suyunu sıktığınız anda bu vitaminler bozulmaya başlıyorlar. Dolayısıyla sıktığınız anda hemen tüketmeniz, size enerji verecek olan limonun etkilerini arttıracaktır.

Kivi de ülkemizde son on yılda giderek daha popüler hale geldi ve alsında içerisinde sadece C vitamini değil, onlarca farklı vitamin ve mineral barındırıyor. Dokuz farklı besin maddesinin içeriğini tek başına bünyesinde barındırabilen kivi, böylelikle hastalıktan dolayı pek bir şey yemek istemeyenler için de oldukça sağlam bir beslenme maddesi haline geliyor. Her öğünde yiyeceğiniz birer tane kivi, sizi hastalıklardan koruyacaktır ve hastaysanız da daha rahat atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Turunçgilleri ve ekşi meyveleri sevmeyenler ise elmanın soğuk algınlığına karşı etkilerini beğeneceklerdir. Elmanın içerisinde bulunan vitaminler ve antioksidan etki, hem hastalıkları hızlı atlatmanıza yardımcı olacak, hem de bol lifli yapısıyla daha kolay doymanızı sağlayacak. Ancak yapılan araştırmalar, elmanın tüm faydalarından yararlanabilmeniz için onu kabuğuyla birlikte tüketmeniz gerektiğini gösteriyor. Güzelce yıkadığınız bir elma sizi ayağa kaldıracaktır.

Portakal, mandalina ve greyfurt gibi diğer turunçgiller de kış döneminde insanların kendilerini hastalıklardan korumak için faydalanabilecekleri meyvelerden. Fakat özellikle greyfurtun kolesterol ilaçlarının etkisini azalttığını ve bu nedenle hali hazırda ilaç kullananların bir doktorlarına danışmaları gerektiğini unutmayın. Son senelerde ülkemize getirilen ve pek bilmediğimiz bir kaç turunçgil meyvesi de yine kış aylarında sizi vitaminleriyle destekleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.