Soğan Kebabı Nasıl Yapılır Tarifi

SOĞAN KEBABI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi25 Mart 2017 | YEMEK TARİFLERİ

Soğan kebabını genellikle restoranlarda yemeye alışkınız ancak garip karşıladığı için bu güzel kebabı hayatında hiç yememiş olanlar da var. Lakin restoranlar yerine kendi evinizde hazırlayacağınız güzel bir soğan kebabı, hem daha sağlıklı olacaktır hem de kebabı kendi keyfinize göre süsleyebilme imkanınız da oluşacaktır. Bu nedenle soğan kebabı nasıl yapılır tarifimizi takip ederken kendi keyfinize göre gerekli değişiklikleri de yapmayı unutmayın. Zira kebabın en güzeli sizin damak tadınıza en uygun halidir diyebiliriz.

Soğan Kebabı Malzemeleri

  • Kıyma (iki yüz elli gram)
  • Karabiber (bir çay kaşığı)
  • Tuz (bir çay kaşığı)
  • Arpacık soğanı (iki yüz elli gram)
  • Kırmızı toz biber (bir çay kaşığı)
  • Nar ekşisi (bir yemek kaşığı)
  • Su (yarım su bardağı)

Soğan Kebabı Nasıl Yapılır Tarifi

Yemeğimizi yapmaya başlarken ilk olarak kıymamızı bir kap içerisine alıyoruz ve daha sonra kıymanın içerisine kırmızı biberimizi, karabiberimizi ve tuzumuzu ekleyerek malzemeleri elden geldiğince güzel bir şekilde yoğuruyor, tüm parçaların birbirine karışmasını sağlıyoruz. Kıymamızın homojen bir şekilde yoğurulması lezzeti doğrudan etkileyecek ve bu nedenle elinizden geldiğince iyi yapmalısınız.

Yemeğimizi bir yandan hazırlarken fırınımızı da 200 dereceye ayarlarsak ısınmasını sağlayabiliriz. Şimdi soğanlarımızı güzelce yıkıyor ve kabuklarını temizliyoruz. Kabuklarını soyduğumuz arpacık soğanlarımızı bıçakla ikiye bölüyoruz ancak bölerken tam dibine kadar kesmemeli, üçte ikilik kısmı kadarını dibinde bırakmalıyız. Kıyma harcımızın soğanlarımızın ara bölümlerine dolduruyor ve daha sonra hepsini fırında kullanabileceğimiz bir cam kap içerisine yerleştiriyoruz.

Şimdi yarım su bardağı suyumuzu ve bir çay kaşığı tuzumuzu bir bardak içerisinde karıştırıyor, tuzu güzelce eritiyoruz. Ardından hazırladığımız bu tuzlu suyu soğanlarımızın üzerinde gezdiriyor, ardından önceden ısıttığımız fırınımızın içerisine yemeğimizi yerleştiriyoruz.

Kebabımız fırında aşağı yukarı yirmi dakika kadar beklemeli ve ardından nar ekşisini bir miktar su ile sulandırdıktan sonra soğanların üzerine döküyorsunuz. Nar ekşisini de döktükten sonra kebabımız bir yirmi dakika kadar daha fırında kalmalı. Yirmi dakika sonrasında piştiyse alıyor ve misafirlerimize sunuyoruz. Yanında güzelce hazırlanmış maydonozlu soğan, ızgara domates ve çeşitli aperatifler de sunmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.