Siyah Noktalardan Kurtulma Yolları

SİYAH NOKTALARDAN KURTULMA YOLLARI

Yayın Tarihi18 Ocak 2018 | KOZMETİK BAKIM

Siyah noktalar her zaman kadınların en çok şikayet ettikleri oluşumlar arasında bulunuyorlar çünkü erkekler bir şekilde sakalları ile bu noktaları saklayabilseler de, kadınlarda böylesi bir saklama yöntemi maalesef bulunmuyor. Siyah noktaların özellikle de yüzündeki gözenekleri bol kişilerde sıklıkla görülmeleri, ona karşı önlemlerin alınmasını gerektiriyor. Unutmayın ki siyah noktalardan kurtulma yolları, onları önlemekten çok daha zor. Bu nedenle siyah noktaların en baştan belirmesine engel olacak önlemleri almak işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Fakat unutmayın ki ne yaparsanız yapın cildinizde siyah nokta eğilimi varsa arada bir onlara karşı mücadele etmeniz gerekecek.

Yüzdeki siyah noktalarınızdan kurtulabilmek için en iyi çözümünüz onları elle sıkmak değil, bu iş için kullanılan siyah nokta bantlarını noktaların olduğu konumlara yapıştırmak. Bu bantlar neredeyse tüm siyah noktalarınızın ortadan kalkmasına yardımcı olacaklardır ve kalanları da peeling etkili kremler ve sabunlar ile yok edebilirsiniz. Ancak siyah noktalardan kurtulmakla işimiz bitti sanıyorsanız çok yanılıyorsunuz. Zira siyah noktalarınız için bir şey yapmazsanız, bir kaç gün sonra onları yeniden eski yerlerinde bulmanız çok mümkün. Eğer noktalarınız bantlarla çıkmakta mücadele ediyorlarsa, bant uygulamasından önce cildinize biraz su buharı çarparak gözeneklerin açılmasını ve siyah noktaların daha kolay çıkmasını da sağlayabilirsiniz.

Siyah noktaları temizledikten sonra oluşmalarına da engel olmak gerek. Bunun için alabileceğiniz ilk önlem, siyah noktalarınızın içerisinde bulundukları gözeneklerin daralmasını sağlamak. Bunun için noktaları aldıktan sonra cildinizdeki nokta oluşan bölgelere biraz buz uygulaması yapabilir, en kötü ihtimalle soğuk suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Her sabah ve mümkünse gün içerisinde soğuk su veya buz uygulaması yapmak, gözeneklerin daralarak daha az yağ ve toksin tutmasını sağlayacaktır.

Bunun yanında cildin düzenli olarak “cilt tipine uygun” temizlik ürünleri ile temizlenmesi de bir gereklilik. Zira cildinizin gereğinden fazla yağlı veya kuru olması, onun dengesini bozarak gözeneklerin aşırı yağ üretmesine ve tıkanmasına neden olacaktır. Dolayısıyla cilt temizliğimizi gerçekleştirirken ihtiyaç duyduğumuz doğru ürünü tercih etmemiz, siyah nokta oluşumunu engelleyecektir. Özellikle sık sık makyaj yapanlar, cilt temizliği hususunda biraz daha dikkatli olmalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.