Siyah Mercimek Nedir, Faydaları Nelerdir

SİYAH MERCİMEK NEDİR, FAYDALARI NELERDİR?

Yayın Tarihi27 Eylül 2017 | BESLENME

Mercimek ülkemizde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan yemek malzemelerinden bir tanesi ve onunla çorbalar, köfteler yahut başka türlü yemekler yapmaya bayılıyoruz. Hem maliyetinin düşük olması hem de çok besleyici olması sayesinde sofralarımızda kendine yer kapan mercimek, farklı renklerde sunulan gıdalardan birisi ancak bizde genellikle kırmızı, sarı ve yeşil olarak satılıyor. Lakin dünyada siyah mercimek, kara mercimek adı altında yahut beluga mercimeği adı altında satılan başka bir türü daha var. Dolayısıyla siyah mercimek nedir, faydaları nelerdir sorusunu sizin için yanıtlamaya karar verdik.

Siyah mercimek normal kırmızı mercimeğe göre biraz daha ufak oluyor ve kıvam olarak da daha sert. Pek çok süpermarkette bulabileceğiniz bu mercimek, besin değeri açısından da oldukça zengin.

Siyah mercimeğin en önemli özelliği, bol lifli yapısı sayesinde kilo almadan doymak isteyenlerin birincil tercihleri arasında yer alması. Bunun yanında renginden dolayı antioksidan özelliklere sahip olan siyah mercimek, bilhassa kanser ve kalp damar hastalıklarının önlenmesinde veya tedavisinde destekleyici bir unsur olarak kullanılıyor. Zira serbest radikallerin hücrelere verdiği zararın önlenmesi konusunda bir hayli etkili.

İçerisinde bol miktarda vitamin, mineral ve protein de barındıran siyah mercimek, bilhassa vejeteryan bir beslenme düzeni takip edenler için de en iyi alternatiflerden bir tanesi. Kansızlık sorunu olanlar bu mercimekteki demir takviyesi sayesinde bu rahatsızlığın üstesinden de gelebilirler.

Onu temizleyip haşladıktan sonra doğrudan salatalara katabilir yahut çorbasını da yapabilirsiniz. Bazıları haşlanmış olan bu mercimeği et yemeklerinin yanına pilav gibi doğrudan koyabiliyor. Bir miktar yeşillik ile birlikte güzel bir salata şeklinde de ailenize ve misafirlerinize onu sunabilirsiniz.

Kara mercimeğin iyi bir karbonhidrat kaynağı olması nedeniyle enerji veren yapısına karşın, kan şekeri üzerinde çok sert etkilere sahip olmaması, bilhassa şeker hastaları için de bulunmaz nimet. Ayrıca bol protein miktarı, folat içeriği ve diğer mineralleri sayesinde çocuklarda da günlük ihtiyaç duyulan besin maddelerinin büyük kısmının karşılanmasında yeterli olacaktır.

Onu haftada en az bir defa tüketerek bu faydalarını değerlendirebilir ve sağlığa yararlarını kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.