Sivilceli Cilde Nasıl Bakım Yapılır

SİVİLCELİ CİLDE NASIL BAKIM YAPILIR?

Sivilceler maalesef bilhassa gençlik döneminde hayatı bizlere zehir edebiliyorlar ve onlardan korunmak için ciddi bir efor sarfetmek gerekebiliyor. Cildin doğasından kaynaklanan bu durum, doğru cilt bakımı uygulamayan kişilerde önü alınamaz bir cilt sıkıntısı olarak insan ilişkilerinde bile bir problem kaynağı olabiliyor. Sivilceli cilde bakım nasıl yapılır sorusuna sizler için yanıt vermeye çalıştık.

Sivilceli bir cildi bakteri ve yağlardan arındırmak önemli ancak bunun için cildi tahriş eden alkol içerikli temizlik ürünlerinden uzak durmak gerekiyor. Zira bu tip ürünler deride tahrişe neden olarak onu sivilceye daha açık hale getiriyorlar. Bunun yerine cildi düzenli olarak 5.5 Ph’a sahip temizlik ürünleri ile temizlemek daha güzel sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Çünkü çok nemli bir cilt kadar çok kuru bir cilt de bir sivilce kaynağı olmaktadır.

Hayvansal yağlar ve şeker ise akne üretimini hızlandırıyor ve bu yüzden aslında cilt bakımında söz sahibi besinler arasında yer alıyorlar. Dolayısıyla sebzeler, baklalar ve deniz ürünleri ağırlıklı bir beslenme düzeni güzel sonuçlar elde etmenizi kolaylaştıracaktır. Kahve, siyah çay, alkol ve sigara tüketimi de cildin hava almasına engel olarak onu sivilceler için uygun bir yer yapacaktır.

Sivilceleri sıkmak onları kısa vadede ortadan kaldırıyor olabilir ancak maalesef cildin enfeksiyon kapması, yara izleri ve lekeler gibi pek çok yan etkisi mevcut. Bu izler çok uzun süre cilt üzerinde kalıyor ve rahatsızlık vermeye devam ediyorlar.

Makyaj yapmayı sevenler ise yağsız nemlendirici, yağsız fondöten ve pudra konusunda hassas olmalılar. Normal makyaj malzemeleri maalesef cildi iyice yağlandırarak sivilcelere davetiye çıkarıyorlar. Ayrıca makyajı çok uzun süre tutmak cildin nefes almasına engel olarak daha büyük akne sorunlarını tetikleyebiliyor.

Kükürt içerikli sabunlar sivilceler konusunda ciddi fayda sağlıyorlar ancak devamlı değil, ölçülü kullanım gerekiyor ve uygulama yaptıktan sonra nemlendirici ile cildi desteklemek gerekiyor. Yoksa fazla kuruluk kaynaklı olarak dökülme, kaşınma gibi yan etkiler oluşabiliyorlar.

25’li yaşlar geçildiği halde hala sivilce yoğunluğu aynı ise bir dermatoloğa görünmek de rahatsızlık tespiti için önemli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.