Sivilcelerden Evde Kurtulma Yolları

SİVİLCELERDEN EVDE KURTULMA YOLLARI

Yayın Tarihi01 Ekim 2017 | KOZMETİK BAKIM

Sivilceler her ne kadar ergenlik döneminin en büyük işaretleri arasında yer alsalar da, yetişkinlik döneminde de sivilce problemi ile uğraşmak zorunda kalan pek çok kadın ve erkek var. Sivilceler kadınlarda genellikle sırt ve kollarda yoğunluk gösterirken, erkeklerde ise yüz ve boyun bölgesinde sıklıkla ortaya çıktıkları görülüyor. Dolayısıyla pahalı ve kimyasal tedavilere girmeden sivilcelerden evde kurtulma yolları hakkında bir kaç bilgi vermeye karar verdik.

Öncelikle, sivilcelerin bazen çeşitli iç hastalıklarının birer işareti olabildiklerini, bu nedenle bir dahiliye uzmanına görünmenin gerekli olduğunu belirtelim. Zira sivilceleriniz yoğunlarsa ve bitmiyorlarsa sahip olduğunuz bir hastalık, bir hormon dengesizliği bunun sebebi olabilir. Eğer fiziksel anlamda sağlıklı çıktıysanız ve yine de sivilceleriniz varsa, bu rehberimiz sizin işinize yarayacak.

İyi ve Nazik Bir Temizlik

Cildinizi her gün 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı, 3 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı sirke, 20 damla hint defnesi öz yağı ve 2 kapsül canlı probiyotik (yoğurt) karışımı ile güzelce temizleyebilir, aynı anda onu besleyebilirsiniz. Dilerseniz oranları sabit tutarak daha fazla temizlik ürünü de üretebilir, çok defa kullanabilirsiniz. Bu karışımı cildi ılık suyla yumuşattıktan sonra masaj yapar gibi cilde yedirebilir, ardından tekrar ılık suyla silerek cildi arındırabilirsiniz.

Doğru Tonik

Cildinizin bakımı için öyle çok pahalı tonikler almak zorunda da değilsiniz. Elma sirkesinin içerisinde potasyum, magnezyum, asetik asit ve pek çok enzim bulunur. Bu maddeler ciltteki bakterileri öldürürler ve ayrıca cildin doğal pH seviyesine gelmesine de yardımcı olurlar. Günde iki defa sivilceli bölgelere elma sirkesi sürerek sivilcelerin hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Peeling

Cildinizi deniz tuzu veya esmer şeker ile peeling vasıtasıyla temizleyebilir, üstteki ölü derileri atabilirsiniz. Bu deriler genelde gözenekleri tıkıyor, içlerinde bakteri ve mantar biriktiriyorlar. Dolayısıyla iki üründen birini güzel bir öz yağ ile karıştırdıktan sonra sıkıntılı bölgeye uygulayabilirsiniz. Lavanta, jojoba, hindistan cevizi yağları bu konuda işinize yarayacaklardır.

Nemlendirme

Cildin nemlenmesi, yağlı ciltler için bile önemlidir çünkü yağlı ciltlerin nem ihtiyacı çok zor anlaşılır. Cilt nemsiz kaldıkça daha fazla yağ üretir. Dolayısıyla hindistan cevizi yağını kullanacak cildinizi doğal yollardan nemlendirebilir, böylece azalan yağ üretimi ile sivilcelerin de önünü bir miktar alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.