Sivilceler İçin Nasıl Beslenmeli

SİVİLCELER İÇİN NASIL BESLENMELİ?

Yayın Tarihi03 Şubat 2018 | KOZMETİK BAKIM

Sivilceler maalesef özellikle ergenlik döneminde erkekler ve kadınlar için büyük sıkıntılara sebep oluyorlar fakat yetişkinler arasında da oldukça sık görüldüğü için bir ömür boyu sivilce problemleri ile uğraşmak zorunda kalanlar oluyor. Sivilceler sadece beslenme ile değil, aynı zamanda doğru cilt bakımı ve temizliği, hormonal denge, sağlık düzeyiyle de yakından alakalılar ancak beslenmede bazı değişiklikler yapmak, sivilcelere olan eğiliminizin ciddi anlamda azalmasını sağlayabiliyor. Dolayısıyla sivilceler için nasıl beslenmeli sorusuna bir yanıt vermek gerekli.

Sivilcesi Olanların Tüketmemeleri Gerekenler

Fast food gıdalar: Fast food gıdalar vücuttaki inflamasyonu arttırırlar ve bu da sivilce probleminin yanında pek çok diğer rahatsızlığa da sebep olur.

Glisemik endeksi yüksek gıdalar: Glisemik endeksi yüksek gıdalar vücutta çok hızlı parçalanırlar ve kan şekerini bir anda yükseltirler. Bu ise hormon düzeylerini aşırı oynatır ve neticesinde akne problemi artış gösterir. Beyaz ekmek, işlenmiş gıdalar, beyaz pirinç, cipsler, kurabiyeler ve keklerin hepsi bu kategoridedir.

Şeker: Şeker adı üzerinde kan şekerini çok hızlı bir şekilde yükseltir ve bu da glisemik endeksi yüksek gıdalarda olduğu gibi sivilcelenmeye yol açar.

İnek sütü: Bazı çalışmalar, inek sütü ile sivilceler arasında sıkı bir bağ olduğunu gösteriyorlar. İnsülin düzeyini arttıran inek sütü, bu nedenle cildin yağ üretimini hızlandırmaktadır. Ayrıca pek çok sütün gebe ineklerden gelmesi, ineğe has bazı hormonların da vücudumuza girişine sebep olur.

Sivilcesi Olanların Tüketmesi Gerekenler

Balık ve keten tohumu: Bu iki gıdada da bol miktarda omega-3 yağ asitleri bulunur ve dolayısıyla inflamasyonu azaltarak akne patlamalarını azaltır.

Yeşil çay: Yeşil çayda bol miktarda antioksidan bulunur ve bu de çevresel stres faktörlerinin hücrelerimizi etkilemesine engel olur.

İstiridye ve midye türevleri: Çinkonun sivilceler üzerinde azaltıcı etkisinin olduğu biliniyor ve onu en kolay istiridyelerden alabilirsiniz. Bunun yanında karaciğer, kavrulmuş kabak çekirdeği ve kuru karpuz çekirdeklerinden de çinko alabilirsiniz.

Meyve ve sebzeler: Meyve ve sebzelerin tüketimi sivilce problemini ortadan kaldırabilmektedir. Zira bu ürünlerde beta-karoten bol bulunur ve o da cildin yağlanmasına engel olur.

Probiyotikler: Probiyotiklerin bağırsak florasını iyileştirdikleri ve bu nedenle sivilce problemlerinin bağırsak kaynaklı olmaları halinde onları azalttıkları biliniyor. Yoğurt, kefir ve probiyotik diğer ürünleri tüketerek sivilce probleminizin azalmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.