Neden Sivilce Çıkar, Nasıl Önlenir

NEDEN SİVİLCE ÇIKAR, NASIL ÖNLENİR?

Sivilceler genellikler ergenlik döneminin bir kabusu gibidirler ancak bu dönemde sivilce oluşumu bir hayli normal olduğundan dolayı onlara çok fazla ilişmemek, onlarla barışık olmak gerekir. Zira vücut ciddi bir hormonal değişim içerisindedir ve fiziksel olarak de büyümektedir. Bu durum genel anlamda bir metabolik baskı yaratır ve dolayısıyla sivilceler ortaya çıkarlar. Lakin yetişkinlerde ortaya çıkan sivilceler daha can sıkıcıdırlar çünkü bir yerlerde bir problem olduğu algısını doğururlar. Neden sivilce çıkar, nasıl önlenir sorusunun cevabını arayanlar için bildiklerimizi bir araya getirdik.

Sivilceler genel olarak herkeste çıkabilirler. Ancak yağlı ciltlerde çıkma eğilimleri biraz daha fazladır. Dolayısıyla cildi kendinden yağlı olanların sivilceler ile karşılaştıklarında daha az şaşırmaları gerekir lakin yağlı cilt tipinin yanında hormonlardaki büyük değişimler, çok yoğun stres ve uykusuzluk, yanlış bakım ürünlerini kullanma, kötü beslenme gibi faktörler, yağlı cildi olmayanların bile sivilce sıkıntısıyla boğuşmalarına sebep olabilir. Erkeklerde genellikle yüz bölgesindeki sivilceler dikkat çekerken, kadınlarda kollarda, omuzda ve sırtta yer alan sivilceler şikayet sebebi olmaktadırlar.

Onlardan kurtulmanın veya en azından miktarlarını azaltmanın en iyi yolu, cildi her daim temiz tutmaktır ancak bunu yaparken de aşırıya kaçmamaktır. Cildinizin kirlendiğini hissettiğiniz anlarda alkol ve sabun içermeyen temizlik ürünlerini kullanarak cildinizi temizlemeniz, sivilceye sebep olan tıkanmış gözenek probleminin önüne geçmenize yardımcı olacaktır.

Bunun yanında herkesin sivilceye olan eğilimini arttıran ve azaltan bazı koşullar bulunmaktadır. Bazıları güneş ışığı gördüklerinde sivilcelenirken, bazıları güneş görmediklerinde sivilcelenirler. Bunun yanında belli başlı tüketilen besinlere karşı hassasiyet olması nedeniyle sivilce oluşumu da mümkün olur. Dolayısıyla herkesin sivilceyi tetikleyen faktörü hassasiyetle tespit etmesi ve o faktörden uzak durması, bu problemin üstesinden gelinmesinde büyük önem kazanmaktadır.

Bunun yanında cildin sürekli olarak tahriş edilmesi, makyaj altında hava almadan kalması ve genel hijyene dikkat edilmemesi de sivilceleri arttırırlar. Ne yapılırsa yapılsın geçmeyen sivilcelenme durumlarında ise bilhassa dahiliye uzmanlarına görünmek ve genel bir kontrolden geçmek gerekir. Zira hormonal dengesizlikler ve karaciğer problemleri sivilce sorununu arttırırlar ve bu rahatsızlıklar ile savaşmak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.