Sinek Isırığına Ne İyi Gelir

SİNEK ISIRIĞINA NE İYİ GELİR?

Yayın Tarihi11 Ekim 2016 | EĞİTİM

Sinek ısırıkları bizlere çok ciddi zararlar vermeseler de maalesef ısırılan bölgelerde ortaya çıkabilen şişlikler, kaşıntılar ve kızarmalar, gün içerisinde bizi bir hayli rahatsız edebiliyorlar. Bilhassa yüz bölgesindeki ısırıkların kötü görünümler oluşturmaları, onlarla mücadeleyi gerektiriyor. Ülkemizde ve Avrupa’da her ne kadar sivrisinek ısırıkları pek hastalık taşımaya sebep olmasalar da, Afrika gibi bölgelerde sivrisineklerle oldukça ölümcül hastalıkların kişiden kişiye aktarıldıkları da bir gerçek.

Sinek ısırığına ne iyi gelir diyenlerin evlerinde devamlı bulundurmaları gereken en önemli madde elma sirkesi. Sinek ısırığını fark ettiğiniz anda küçük bir pamukla hemen ısırığın üzerine elma sirkesini uygulamalısınız. Eğer bölgesel olarak çok sayıda ısırık varsa sirkeyi bir miktar suyla karıştırıp bütün bir bölgeyi yıkamanız da işe yarayacaktır. Sirkenin ısırıkların sebep olduğu şişlik ve kaşıntıyı bir hayli engellediğini söyleyebiliriz.

Eğer hassas bir cildiniz varsa sinek ısırığından sonra muhtemelen deli gibi kaşınıyorsunuzdur. Kaşınan bölge üzerine doğrudan kuru bir sabunu sürebilir ve kaşıntının bir iki dakika içerisinde tamamen geçtiğini farkedebilirsiniz. Kaşıntınız sona erdikten sonra tek yapmanız gereken suyla sabun sürdüğünü bölgeyi yıkamak. Tek seferde tüm ısırılan yerlere sabun sürüp biraz bekleyerek onların da daha sonra kaşınmalarının önüne geçebilirsiniz.

Son dönemlerde sinek ısırmalarına karşı uygulanan yöntemlerden bir tanesi ise su ve kabartma tozunu karıştırmak. Az miktarda su ve biraz da kabartma tozu kullanarak hazırlayacağınız güzel bir macun, ısırılan bölgelere sürmenizle birlikte hem şişlikleri ve kızarıkları alacaktır hem de kaşıntılara bir son verecektir.

Sarımsağın ne kadar güçlü bir doğal antibiyotik olduğunu siz de duymuşsunuzdur. Onun bu güçlü antiseptik ve antibakteriyel etkisi sayesinde sinek ısırıklarının ısırılan bölgede bıraktığı tüm kalıntılar da ortadan kalkıyor. Bunun için tek yapmanız gereken sarımsağı ikiye kesmek ve tam orta yerinden güzelce ısırılan bölge üzerine bastırmak. Başlarda bir miktar rahatsızlık hissi verebilir fakat dakikalar içerisinde ne kadar iyi bir etki gösterdiğini siz de göreceksiniz. Eğer sarımsak kullanmak istemiyorsanız bir de ısırıkların üzerine yarıya ayrılmış bir soğanı yerleştirebilirsiniz. Zira soğanın içerisindeki kükürt de ısırığın etkisinin geçmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.