Sınav Stresi Nasıl Engellenir

SINAV STRESİ NASIL ENGELLENİR?

Sınav stresi bilhassa genç yaştaki okuyucularımızın başının bir belası ancak ileri yaşlarda da hayatta bizleri bekleyen sınavların olması nedeniyle aslında sınav stresi nasıl engellenir sorusunun cevabını bilmek büyük bir önem kazanıyor. Bilhassa uzun zamandır sınavlara girmemiş olanlar yahut çok kritik bir sınava girecek olanlar, bu stresin üstesinden gelmekte bir hayli zorlanıyorlar. İnsan psikolojisi için normal olan bu durumu aşmak ise sandığınız kadar zor değil.

Sınav stresinin en büyük sebeplerinden bir tanesi kişinin sınava henüz hazır olmadığını düşünmesi. Halbuki elinden geleni yapan bireyin artık bu konu üzerine kafa yorması, ona zarar vermekten başka bir şey yapmayacaktır. Sınava hazırlanmış olmak veya olmamak artık bu noktada bir şey ifade etmediği için, bu konuyu gözardı ederek elden gelenin en iyisi için çaba göstermek gerekiyor.

Fakat bazen sınava hazır olanlar bile kendilerini bu korku içerisinde bulabiliyor. Uzmanlar, bu tip durumlarla karşılaşmamak için sınavdan 3 gün önce çalışmayı bırakmak gerektiğini ve kafayı dağıtacak aktivitelere göz atılması gerektiğini belirtiyorlar. Zira sınavı devamlı olarak düşünmek ve ona hazırlanmaya devam etmek, hala bir şeylerin eksik olduğu algısını doğuruyor.

Bu noktada kişinin aile ve arkadaşlarına da büyük bir rol düşüyor. Sınav konusunun bahsini açan insanlar sınav stresine katkıda bulunuyorlar ve bu kişilerin tek yapmaları gereken şey rahatlatıcı bir ruh hali içerisinde bulunmak. Sınava girecek olan kişinin üzerindeki yüksek kaygı düzeyini biraz daha kaygı ve kuşku ile beslemek başarısızlığa neden olacaktır.

Mideyi yormayacak bir beslenme düzeni oluşturmak, açık hava solumak, nefes egzersizleri ve sakin müzikler ile beyni dinlendirmek, sınava girecek kişinin yapabileceği en iyi şeyler arasında yer alıyorlar.

Sınav sırasında ise sadece sorulara odaklanarak diğer tüm düşünceleri zihinden silmek, sonuçların daha iyi olmasını sağlayacaktır. Eğer kendinizi stres içinde bulmaya başlarsanız kafatasınıza hafif masaj yapın ve gözlerinizi kapatarak bedeninizin biraz gevşemesi için odaklanın. Hatta vücuttaki tüm kasları sırayla kasmaya çalışmak da vücuttaki oksijen dağılımının iyileşmesini sağlayacaktır. Sınavın sizin için bir son olmadığını, hayatta karşınıza çok sayıda fırsat çıkacağını da aklınızdan çıkarmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.