Sınav Stresi Nasıl Atılır ve Azaltılır

SINAV STRESİ NASIL ATILIR VE AZALTILIR?

Her sene gençlerin üniversiteye hazırlık sınavlarından tutun da kamu personeli sınavlarına kadar onlarca farklı sınava girmeleri elbette onları belli bir stresin altına sokuyor ve bu stres gerçek potansiyellerini göstermelerine engel olarak yeni streslere neden oluyor. Özellikle özgüven sıkıntısının ülkemizde büyük oranda yaşandığı dikkate alındığında gençlerin sınav stresini nasıl atacaklarına ya da azaltacaklarına dair bilgilere sahip olmaları çok önemlidir. Belli bir heyecan düzeyi sınav sırasında berrak bir zihine sahip olmak için önemlidir ancak bunu yüksek düzeyli bir stres kaynağına dönüşmesi en istenmeyen durumlar arasındadır.

Bu sınav stresini atabilmek için sınavdan önce ve sınav sırasında yapabilecekleriniz mevcut. Sınav öncesinde öğrenmeniz gereken konulara hakim olmaya çalışmanız ve düzenli olarak tekrarlar gerçekleştirerek sorular çözmeniz sınavda kendinize güvenmenizi ve stresle başa çıkmanızı kolaylaştıracaktır. Ayrıca sınavların hayattaki tek yol olduğuna inanan pek çok genç, alternatif yolları da hesaplarına katmadığı için sınavlara gereğinden daha fazla önem yüklemekte, böylece önü alınamaz bir stres içerisine girmektedir.

Sınavlara bu kadar çok kıymet verilmesi ise yine özgüven yaralayıcı şeyler arasındadır ve sınavdan önce kişinin elinden bir şey gelmeyeceği düşüncesinin ortaya çıkmasına neden olur. Belli başlı stres kaynaklarından olan bu yetersizlik duygusunun üstünden gelmek ise kendinizin farkında olmak ve elinizden gelenin en iyisini yaptığınıza inanmaktan geçer.

Şimdi gelelim sınav sırasında stresi azaltabilmek için yapabileceklerinize. İlk olarak bedeninizin rahatlamasına ve beyninizin kendini boşaltmasına müsaade etmelisiniz. Sınav sırasında sadece sorularınıza odaklanmalı ve sınav sonrası ya da öncesine dair hiç bir fikri zihninizde barındırmamalısınız. Sınav sırasında sadece sınav önemli olduğu için bu diğer düşünceleri daha sonra değerlendirmek üzere bir kenara koymalısınız.

Ayrıca uzun süren sorular boyunca vücudunuz hep aynı konumda kalacaktır ve bu da içinizin daralmasına sebep olarak stresinizi arttıracaktır. Arada bir çok kısa molalar verin ve sınav sırasında kaslarınızı çalıştırarak bedeninizin kan akışını düzenlemeye çalışın. Bu durum beyninize daha fazla oksijen gitmesini sağlayacaktır ve kendinizi iyi hissederek stresten uzak kalmanıza yardımcı olacaktır.

Eğer genel karakteriniz strese yatkın ise ve heyecan yapmadan duramıyorsanız sınavdan önce kendinizi bu konuda eğitmeye ve gerekirse profesyonellerden destek almaya çalışın. Hiç bir sınavın sizin kendi ruh sağlığınızdan daha önemli olmadığını unutmayın ve sınavların tekrarlarının da mümkün olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

6 Responses to SINAV STRESİ NASIL ATILIR VE AZALTILIR?

 1. saadet diyor ki:

  Allahim yardim et

 2. Anonim diyor ki:

  Yarın bursluluk sinavi var

 3. Anonim diyor ki:

  Allahım sen bize yardım et amin

 4. melike diyor ki:

  çok korkuyom yarın teog var

 5. ben diyor ki:

  nalet olsun sınavlara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.