Silikondan Sonra Emzirme Mümkün mü

SİLİKONDAN SONRA EMZİRME MÜMKÜN MÜ?

Yayın Tarihi03 Mayıs 2017 | ESTETİK CERRAHİ

Estetik operasyonların genellikle organların ve uzuvların fonksiyonel işlevlerini değiştirmedikleri ancak estetik anlamda onları daha güzel görünür yaptıkları bir gerçek. Ancak pek çok kadın maalesef silikondan sonra emzirme mümkün mü sorusunu kendine soruyor çünkü bazı uzmanlar bunun sakıncaları olabileceğini belirtebiliyorlar yahut yetkin olmayan ellerde takılan silikonlardan sonra memenin süt üretim kapasitesinde sorunlar ortaya çıkabiliyor. Ancak profesyonel ve deneyimli bir operatörün elinde sorunların pek çoğundan kaçınmak mümkün ve sizler için silikon sonrasında emzirme konusuna biraz detaylarıyla değinmeye çalışacağız.

Meme büyütme operasyonları için uygulanan silikon malzemeler, annenin göğüslerindeki süt kanallarından bağımsız bir konuma yerleştirilirler ve bu nedenle sütün akışı konusunda herhangi bir sorun yaşanmaz. Bazı vakalarda silikon yerleşimi için meme ucunun altından kesik atılabilse de artık günümüzde bu pek tercih edilmiyor ve ya koltuk altından ya da memenin doğrudan alt kısmında atılan kesikler sayesinde süt kanallarından oldukça uzak kalınıyor. Silikon bu bez ve kanal sisteminin ardına yerleştirildiği için herhangi bir şekilde üretim veya emzirme sıkıntısı yaşamak mümkün değil. Ancak silikonları yerleştiren uzmanın bu konuda deneyimli olması ve süt kanallarına zarar vermemesi gerekiyor. Ucuza merdiven altı yerlerde yapılan uygulamalarda göğüsteki süt bezlerine ve kanallarına zarar gelme ihtimali olduğundan doktorunuzu seçerken çok dikkatli davranmalısınız.

Silikonların süt kalitesini değiştirip değiştirmediği veya süte yabancı maddeleri sokup sokmadığı da son dönemlerde sık sorulan sorular arasında. Geçmiş senelerde kullanılan silikonların aksine günümüzde kullanılan malzemeler daha güvenli ve herhangi bir şekilde sızıntı yapmayacak şekilde hazırlanıyorlar. Böylelikle on ila yirmi yıl önce varolan bu düşük risk, artık iyice gözardı edilebilir hale gelmiş durumda. Zira silikondan herhangi bir sızıntı olması halinde zaten vücut silikona tepki vererek orada bir kılıf oluşturduğu için estetik endüstrisi bu tip oluşumlara engel olacak malzeme kullanımlarını devamlı olarak araştırıyor.

Eğer göğüslerinizde kullanılan silikon malzemesinin bir son kullanım tarihi mevcutsa, bu tarihten önce silikonların alınması ve yenilerinin takılması gerekiyor çünkü devam eden süreçte riskler oluşuyor. Ancak günümüzdeki pek çok silikon ürün ömürsüz olarak takılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.