Silikon Taktırmanın Zararları Nelerdir

SİLİKON TAKTIRMANIN ZARARLARI NELERDİR?

Yayın Tarihi24 Şubat 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Pek çok kadın maalesef göğüslerinin boyutundan memnun değil ve bu sorunun üstesinden gelebilmek için silikon taktırma yolunu tercih ediyor. Ancak henüz böyle bir işlemi yaptırmamış olanların aklındaki en büyük soru ise silikon taktırmanın zararları nelerdir sorusu. Her ne kadar son senelerde silikon protezlerin uygulamaları geçmişe göre çok daha başarılı ve sorunsuz bir şekilde tamamlansa da, akılda soru işaretleri kalabiliyor ve biz de sahip olabileceğiniz bu soruları biraz cevaplamaya çalışacağız.

Bu konuda akıldaki sorulardan en büyüğü, silikonların meme kanseri yapıp yapmadığı. Yapılan araştırmalar, meme kanseri ile silikonlar arasında herhangi bir bağlantı tespit edememiş ve bu nedenle silikon taktırmanın kansere sebep olduğu yönünde herhangi bir bilgi mevcut değil. Meme kanserinin en büyük sebeplerinden bir tanesinin genetik yatkınlık olduğu belirtiliyor ve bunun yanında sigara gibi kanseri tetikleyen dış etkenler de göğüs kanserinin olma ihtimalini arttırabiliyor. Ancak silikonların böyle bir etkisi olmadığı için göğüs kanserinden korkmadan silikon taktırabilirsiniz.

Silikonlu göğüslerle bebek emzirme konusu da merak edilen bir diğer önemli konu. Yapılan araştırmalar, silikonlu veya silikonsuz iki göğüs arasında herhangi bir süt farkının olmadığını, dolayısıyla annelerin güvenle bebeklerini emzirebileceklerini gösteriyor. Hatta hamile kalınca silikonlarını çıkarmak isteyen anne adaylarının, ameliyat için gerekli olan narkoz nedeniyle bebeklerine zarar verdikleri bile belirtiliyor. Dolayısıyla hali hazırda silikonlarınız varsa bebek sahibi olabilir, onu emzirebilirsiniz. Bu konuda çok fazla tereddütü olanlar ise silikon taktırma işini çocuk sahibi olduktan sonrasına bırakabilirler.

Geçmiş senelerdeki patlayan silikonlara dair düşünceleri de aklınızdan çıkarın. Zira silikon patlamalarından bahsedilen dönemlerde kullanılan silikonlar ABD’de kullanılan ve Avrupa’dan daha farklı şekilde uygulanan silikon tipleri için geçerliydi. Artık dünyanın neredeyse her yerinde Avrupa tipi silikon kullanılıyor ve bu silikonların herhangi bir şekilde patlama riski bulunmuyor.

Ancak silikonların da bir son kullanım tarihi olduğunu kesinlikle unutmamak gerek. Genellikle on ila yirmi yıl arasında değişen kullanım ömrü sonrasında silikonlarınızı çıkarttırmalı ve yerine yenilerinin takılmasını sağlamalısınız. Böylece silikonlardan hiç bir zarar görmeden hayatınıza kolayca devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.