Silikon Kaç Yaşında Yapılır

SİLİKON KAÇ YAŞINDA YAPILIR?

Yayın Tarihi29 Haziran 2016 | ESTETİK CERRAHİ

Silikon taktırmak ya da tıp dünyasındaki adıyla göğüs büyütme yahut meme büyütme operasyonu olarak adlandırılan ameliyat, göğüslerinin boyutundan memnun olmayan kadınların en ideal çözümleri arasında bulunuyor ve geçmiş senelere göre çok daha pratik, çok daha başarılı bir şekilde uygulanabiliyor. Dolayısıyla pek çok kadın, geçmiş senelerde bu seçeneği değerlendirmek istemediği halde, artık göğüs büyütme operasyonları hakkında bilgi edinmek istiyor ve buna genç kadın arkadaşlarımız da dahil. Silikon kaç yaşında yapılır sorusu ise bilhassa bu genç kadınlar için oldukça önemli.

Silikon yaptırmak ve diğer tüm estetik operasyonlar için genel anlamda geçerli bazı kurallar mevcut. Bu kuralların en önemlisi, kişinin fiziksel gelişiminin tamamlanmış olması şeklinde tanımlanıyor ve kişinin hayat kalitesini ciddi anlamda düşürecek kaza kaynaklı veya doğuştan deformasyonlar olmadığı sürece uzmanlar yetişkinliğe adım atmamış olanlar üzerinde estetik operasyonlar yapmaktan çekiniyorlar.

Dolayısıyla meme büyütme operasyonu için de 18 yaş sonrasının beklenmesi gerektiği ortaya çıkıyor ancak 18 yaşına gelmesine rağmen henüz ergenlik içerisinde kalmaya devam edenlerin bu konuda opsiyonel olarak biraz daha beklemeleri öneriliyor. Vücudun tam anlamıyla son halini almadığı bir süreçte yapılacak olan estetik uygulamalar, vücudun değişime devam etmesiyle bir kaç sene sonra kötü bir görünüm oluşturabiliyor, hastaların görünümlerinden şikayetçi olmalarına neden olabiliyorlar.

Göğüsleri tam olarak son büyüklük ve şeklini almamış olan 18 yaş altı kişilerde, silikon sonrasında memenin gelişimine devam etmesi, silikonların rahatsızlık vermesine neden olabileceği gibi görünüm anlamında uygunsuz hale gelmelerine de sebep olabilir. Zira geç yaşlarda göğüslerinde büyük miktarda büyüme olan kadınların varlığı da bir gerçek.

Bu nedenle bilhassa ergenlik dönemindeki ruhsal çalkantıların arasında meme silikonlarının uygulanması, uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmiyor. Pek çok genç kadın, bu dönemde küçük göğüslerinden dolayı çevresinden çekinebiliyor ve daha kadınsı görünmek için çaba gösteriyor. Ancak bu dönemde yapılacak bir operasyonun sonuçlarının yer yer ağır olabileceğini kesinlikle es geçmemek gerekiyor.

Resmi olarak 18 yaşın meme operasyonlarına müsaade etmesine karşın, bazı uzmanlar ise 25 yaş civarlarının bu iş için ideal olacağını da belirtmekten çekinmiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.