Sık Yapılan Dekorasyon Hataları

SIK YAPILAN DEKORASYON HATALARI

Ev dekorasyonu yapmak aslında zor bir iştir ancak pek çoğumuz bu işe yeterince vakit ve düşünce ayırmaz, bu nedenle bir süre sonra hem fonksiyonel hem de estetik olarak işimize yaramayan bir ev tasarımı ile karşı karşıya kalırız. Halbuki ev dekorasyonunun bazı temel kuralları mevcut ve bu kurallara uyulduğu sürece evinizden maksimum keyfi alacağınız kesindir. Sizler için sık yapılan dekorasyon hataları hakkında bir kaç değerlendirmede bulunduk.

Öncelikle, evin süslenmesi gerektiğini kabul ediyoruz ancak süslemeyi fazla abartmak, evin yorucu ve boğucu bir hale gelmesine sebep olur. Süslemeyi hiç yapmamak ise evin yaşanmışlık düzeyini düşürür ve ev yine rahatsız edici hale gelir. Dolayısıyla evin her duvarına, her sehpasına ve köşesine süsler doldurmaktan kaçınmalı, ancak duvarları komple boş bırakmaktan da kaçınmalısınız. Odalara birer güzel tablo, sizin için değerli bir kaç süs ve hatıra eşyası, dekorasyon için yeterli olacaktır.

Bazı dönemlerde çok popüler nesneler ev dekorasyonunda kullanılıyorlar ve bir anda herkesin evinde onları görüyoruz. Bunlardan da kaçınmalısınız çünkü herkesin sırf dekoratif olsun diye evine koyduğu bu ürünler, maalesef sizi yansıtmıyorlar ve dekorasyon şirketlerinin size bir dayatması.

Ev eşyalarınızı alırken hepsini ayrı ayrı beğenmiş olabilirsiniz ancak maalesef bazı eşyalar bir araya geldiklerinde birbirleri ile pek uyumlu görünmezler. Dolayısıyla aynı oda için eşya alırken onları gözünüzde canlandırmalı, birbirlerine uyduklarından emin olmalısınız. Tüm eşyaların aşırı renkli olmaları, aşırı renksiz olmaları gibi durumlar boğuculuk yarattıklarından dolayı bir denge kurmayı başarmalısınız.

Evin soluk, bej bir duvar rengine boyanması günümüzde çok moda ancak aslında duvar rengi alacağınız eşyalar ile yakından alakalı. Her odanın kendine has bir duruşu olacaksa, hepsi için farklı bir renk de benimseyebilirsiniz. Ancak duvar kağıdı uygulaması yapmayı düşünüyorsanız, onu tüm duvarlara değil, sadece belli duvarlara uygulayın çünkü aşırı duvar kağıdı evde boğucu bir his yaratıyor.

Eve eşya doldururken herşeyin her yerde olmasından da kaçınmalısınız. Örneğin, bir hobi veya dinlenme odanız olacaksa, kitaplığınızı ve raflarınızı oraya koyabilirsiniz ancak sırf salonda da dolaplar olsun diye gereksiz raflar almak, evi boğacaktır. Mobilya seçiminde fonksiyonelliği de düşünmeniz, evinizin daha rahat yaşanır olmasını sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.