Sigarayı Bırakıp Para Biriktirmek

SİGARAYI BIRAKIP PARA BİRİKTİRMEK

Yayın Tarihi05 Şubat 2018 | EĞİTİM

Para biriktirmek ve biriktirdiğimiz paraları çeşitli yatırımlarda değerlendirmek hepimizin hayali. Ancak pek çok kişi maalesef günlük giderleri için bile yeteri kadar para yetiremiyor ve bu yüzden yatırımlar birer hayal haline geliyor. Sigara ise bunun en büyük sebepleri arasında yer alıyor, özellikle de her iki eşin de sigara içtiği ailelerde bu durum daha da öne çıkıyor. Sigarayı bırakıp para biriktirmek pek çok kişiye bir hayal gibi geliyor ancak sandığınız kadar zor bir iş de değil.

Bir kişinin sigara giderleri aylık 200 liraları aşıyor ve sigara içen bir eşiniz de varsa 400-500 liraları her ay sigaraya yatırmak işten bile değil. Dolayısıyla ailelerin geçim zorluklarının temel sebeplerinden bir tanesi kesinlikle sigara. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için sigarayı bırakmanız şart ancak sigarayı bırakan herkes de para biriktiremiyor.

Bu durumun temel sebeplerinden birisi, sigarayı bırakan kişilerin bu defa kendilerini oyalamak için gereksiz harcamalar içerisine girmeleri. Elbette kendinizi ufak ufak ödüllendirmek için bazı keyfi harcamalar yapabilir ve sigarayı bırakma motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Ancak ardakalan tüm parayı başka şeylere harcamaya başlamak, para biriktirmenize engel olacaktır.

Bunun yerine, sigara tasarrufunuzdan kalan paranın üçte birini keyfi şeylere harcayabilir, üçte ikisini hemen bankaya yatırabilir, hatta döviz ve altın alabilir, böylece bu parayı harcamak istediğiniz zaman kendinizi daha kolay bir şekilde durdurabilirsiniz. Pek çok yatırım aracını kullanmak, birikmiş paranın harcanmasına engel olabiliyor ve bu yüzden paranızı direkt olarak nakit saklamak yerine bankaların sundukları imkanlardan faydalanmayı unutmamalısınız.

Tabii ki belli bir birikiminiz hali hazırda mevcutsa, konut kredilerini kullanarak ev satın alabilir, evin kredi ödemesini de sigaraya verdiğiniz paradan yapabilirsiniz. Bu sayede hem kirada oturmaktan kurtulabilir, yahut eviniz varsa ikinciyi kiraya vererek bir daha kar edebilirsiniz. Sigarayı bıraktığınızda karşınıza çıkacak tüm bu imkanlar, sizi daha da motive etmek için yeterli olacaktır.

Eğer birikim yapma gibi bir derdiniz yoksa, sigarayı bırakarak her sene dünyayı bile gezebilir, en azından hayatınızı yanan bir ateşe vermek yerine hayatın kendisini keşfedebilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.