Sigaranın Cilde Etkileri Nelerdir

SİGARANIN CİLDE ETKİLERİ NELERDİR?

Sigara bundan elli yıl önce ciddi anlamda pazarlanan bir üründü ve nefes açtığına dair reklamlar bile mevcuttu. Fakat aradan geçen seneler boyunca bilim dünyasının bizlere sağladığı bilgiler neticesinde, onun kanserden tutun da pek çok diğer hastalığa bir önayak olduğunu görebildik. Dolayısıyla sağlığımız için ciddi riskler barındıran ve hızla yaşlanmamıza sebep olan sigaranın cilde etkilerini de biraz değerlendirmek gerekiyor. Zira ne kadar cilt bakımı yaparsanız yapın, cildiniz sigaranın etkileri ile devamlı olarak bozulma riski altında olacaktır.

Sigara içenlerin neden ciltlerinin soluk durduğunu ve sigarayı bıraktıkları zaman tekrar canlı, pembe yanaklara sahip olduklarını merak ediyorsanız, bunun cevabı sigaranın kılcal damarlar üzerindeki etkileri. Sürekli olarak sigara içenlerde, kılcal damarlar daralma eğilimi gösterirler ve neredeyse tüm deri dokumuza nüfuz eden kılcal damarların kan taşıma kapasitelerinin düşmesi, maalesef derinin giderek solmasına sebep olur. Kılcal damarların daralması elbette ciltte ortaya çıkan yaraların da iyileşme sürecinin uzamasına sebep olur.

Sigaranın beklenmedik bir zararı ise dudak çevresindeki cilt üzerinde kendini gösteriyor. Sigara içimi sırasında sürekli olarak dudak çevresindeki kasların büzüştürülmesi, maalesef bu kasların cildi kırıştırmasına sebep oluyor ve kişiler yaşlandıkça dudak çevresi büzülmüş bir hal almaya başlıyor. Geri dönüşünün neredeyse imkansız olması sebebiyle dudak çevresindeki cildin bu şekilde kötü bir görünüm almasını istemeyenler, yol yakınken dönmeliler.

Sigara dumanının içerisinde bulunan ve fare zehrine kadar giden çok sayıda zararlı madde, vücuttaki dokuların hava almasına da engel olmaktadır. Zira hem dumanın dıştan derinin üzerini kaplaması, hem de içten damarlar yoluyla tüm dokulara nüfuz etmesi, cildin nefes almak yanında terlemesini ve sıvı atımı yapmasını bile bir hayli zor hale getirmektedir. Dolayısıyle kendisini temizlemekten ve nefes almaktan yoksun bir cilt, giderek daha da kötü görünecektir.

Yapılan araştırmalar sigara içenlerde yaşlanmanın etkilerinin çok daha hızlı bir şekilde ortaya çıktığını, bu nedenle yaşlılık dönemini geciktirmek isteyenlerin sigara içmeyi bırakmaları gerektiğini gösteriyor. Sigaranın uzun vadeli etkileri, kümülatif olarak birikiyor ve bu etkiler bir yerden sonra geri dönülemez hale geliyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.