Sıfır Araba Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

SIFIR ARABA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yayın Tarihi07 Mart 2018 | EĞİTİM

Sıfır kilometre otomobiller, ikinci el araba alıp da riske girmek istemeyenlerin tercihi olarak karşımıza çıkıyorlar ancak aslında sıfır araba alırken nelere dikkat edilmeli konusu, ikinci elde olduğu kadar önemli bir soru. Zira pek çok tüketici, sıfır aldığı otomobilden beklentilerini karşılamadığı için soğuyabiliyor ve bunun ceremesini ya yıllarca çekiyor ya da daha düşük fiyattan aracını satmak zorunda kalıyor.

Beklentilerinizin Farkında Olun

Bir otomobilden ne beklediğinizi öncelikle iyi değerlendirmelisiniz. Az yaksın istiyorsanız motor hacmi küçük araçlara yönelirken, çok iyi gitsin istiyorsanız biraz daha büyük hacimli araçlara göz atmalı, tek başınıza sürecekseniz küçük araçlara göz atarken, geniş aileniz için daha büyük kasalı araçları değerlendirmelisiniz. Pek çok tüketicinin konfor, yol tutuş, güvenlik, klima, ek donanımlar gibi karma bir beklentisi olsa da, her aracın bunların hepsini sunmayacağını unutmayın. Dolayısıyla marka fanatikliği yapmadan önce hangi markanın hangi modelinin tam olarak isteklerinizi karşıladığından emin olmalısınız.

Boyaya Karşı Dikkatli Olun

Sıfır otomobil aldığınızda boyasız ve fabrikadan çıkmış bir otomobil alacağınızı sanıyor olabilirsiniz. Lakin araçların taşınması esnasında genellikle her zaman ufak tefek kazalar olabiliyor ve üreticiler bunu hemen aracın çizik yerlerini boyatarak çözmeye çalışıyorlar. Pek çok tüketici ise yıllar sonra aracının fabrika çıkışı çok fazla boyaya sahip olduğunu farkediyor ve mutsuz oluyor. Dolayısıyla 0 bile olsa aracınızı alırken yanınızda boya kalınlığı ölçen cihazlarla gidin veya tanıdığınız bir kaportacıyı beraberinizde götürerek boya kontrolü yaptırın.

Tüm Fonksiyonlar Çalışmalı

Alacağınız otomobil ayarlandıktan sonra, teslim almadan önce aracın içine bir oturmalı ve herhangi bir gariplik olmadığından emin olmalısınız. Zira bazı fonksiyonlarda üretim hataları olabiliyor ve bunları sonradan tamir ettirmek garanti olsa bile zulüm haline gelebiliyor. Klima, kalorifer, ışıklar, koltuk ve direksiyon ayarları, sinyaller, frenler, aracın gidişi, motor sesi gibi herhangi bir konuda hiç bir sorun olmadığından emin olmalısınız.

Ek Donanımlar İsteyin

Pek çok bayi, araç fiyatında herhangi bir indirim yapmak istemez ancak bunun yerine onlardan ekstra donanım talep edebilirsiniz. Park sensörleri gibi bazı ürünleri biraz ısrar ederek ücretsiz olarak alabilir yahut ciddi indirimler kazanabilirsiniz. Bu yolla çok uygun fiyatlara bodykit satın alan tüketicilerin bile olduğu unutulmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.