Şiddet Gören Kadın Ne YapmalıŞiddet Gören Kadın Ne Yapmalı

ŞİDDET GÖREN KADIN NE YAPMALI?

Aile içi şiddet maalesef kadınların ülkemizde yaşadıkları en büyük sorunlar arasında ve pek çok kadın çocuğu için yahut kendi kendini geçindirme yeteneği olmadığı için bu duruma katlanmak zorunda kalıyor. Halbuki eşinden şiddet gören kadınların başvurabilecekleri bazı kurumlar var ve takip edebilecekleri yöntemler var. Dolayısıyla şiddet gördüğünüzde kocanızın buyruklarına uymak zorunda değilsiniz ve bu konuda pek çok yerden destek alabilirsiniz. Şiddet gören kadın ne yapmalı sorusuna sizler için cevap vermeye çalıştık.

Şiddet mağduru olmuş bir kadın ilk olarak elbette beklendiği üzere bulunduğu yerdeki polise ulaşmalı. Bizzat polis karakoluna başvurmak veya polisi arayarak müracaat etmek yeterli olacaktır. Polise başvurmanızla birlikte gördüğünüz şiddetin tespiti için sağlık kuruluşlarına sevkiniz verilecektir ve bu kuruluşlara sevkiyatınız da polis eşliğinde yapılacaktır. Bunun ardından doktorlar bir rapor hazırlayarak aile içi şiddet gördüğünüze dair gerekli bilgileri vereceklerdir.

Raporun hazırlanmasının ardından tekrar polis merkezine götürülmenizle birlikte soruşturma da başlatılmaktadır. Avukatınız mevcut değilse baro da şiddet gören kadına bir avukat sağlamaktadır. Tüm bu işlemler eğer mevcutsa bir kadın polis tarafından tamamlanmaktadır ve böylece kadınların daha rahat etmesi hedeflenmektedir.

Tutulan tutanaklar ile kadının içerisinde bulunduğu risk değerlendirilir ve kadın isterse kadın sığınma evlerine gönderilmesi sağlanır. Ancak bunu formda girilen bilgilere göre yapılan risk değerlendirmesi olmadan yapmak imkansız. Kadın, sığınma evinde bulunurken adli süreç devam eder ve şüpheli kocanın ifadeleri de alınır, deliller bir araya getirilir. Tüm bu olanlar sonucunda savcı ya kamu davası açar ya da takipsizlik kararı verir. Ancak takipsizliğe itiraz etmek yahut bireysel olarak dava açmak da mümkün.

Savcılar şikayet olmasa bile aile içi şiddeti duydukları anda soruşturma başlatmak zorundalar ve ayrıca aile mahkemesi yoluyla kadını koruma altında almalılar. Aile mahkemeleri durumu değerlendirerek kocanın 1-6 ay arası evden uzaklaştırılmasına karar verebilir, ayrıca kocanın eşine ulaşmasını engelleyebilir, silahını teslim etmesini talep edebilir veya çeşitli koruma tedbirlerini hayata geçirebilirler. Koruma kararına uymayan kocanın denetimi ise polis tarafından gerçekleştirilmektedir.

Bu süreçte ALO 183 hattından da destek alabilir, konuk evlerinde 3 ay müddetle barınabilirsiniz. Polis merkeziniz aile içi şiddet konusunda daha fazla detayı sizlere aktaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.