Sezaryenden Sonra Normal Doğum İçin Kaç Yıl Geçmeli

Sezaryenden Sonra Normal Doğum İçin Kaç Yıl Geçmeli?

Sezaryen doğum uygulaması maalesef ülkemizde bir ara gerekli gereksiz her koşulda uygulanmaya başlamıştı ve devletin bu konuda aldığı önlemler sayesinde son dönemlerde sezaryen tercihi konusunda doktorlar daha sıkı kararlar vermek zorunda kaldılar. Normal doğumdan korkan herkesin sezaryene dönmeye çalışmasına karşı alınan bu önlemler, mecburen sezaryen olmak zorunda kalan anneleri zaten kapsamıyorlar. Fakat geçmişte sezaryen doğum yaptığı halde daha sonraki doğumunu normal şekilde gerçekleştirmek isteyen annelerin aklında sezaryenden sonra normal doğum yapılır mı sorusu dolaşıyor.

Sezaryen ile bir defa doğum yaptıktan sonra ilerleyen doğumların da o şekilde yapılmasının gerekliliği bir süredir tıp dünyasında kabul görmüştü ancak son zamanlarda bu konuda aykırı bir görüş de meydana çıktı. Pek çok uzman, ilk doğumda mecburen sezaryen yapıldıysa ve bir sonraki doğumda sezaryen gerektirebilecek herhangi bir sıkıntı mevcut değilse normal doğum ile devam edilebileceğini belirtiyor. Her ne kadar doğumlar arasında çok kısa bir vakit varsa dokuların yırtılma ihtimali olması nedeniyle yeniden sezaryen önerilebilse de, bir kaç sene geçtikten sonra bu risk oldukça küçük bir hale geliyor.

ABD’de yapılan araştırmalar, sezaryenden sonra normal doğumların 100’de 1.5 kadarında çeşitli komplikasyonların gerçekleştiğini ve bu nedenle doğum sırasında hemen sezaryene dönüş yapılabildiğini gösteriyor. Bu nedenle normal doğum yaparken bulunduğunuz hastanede sezaryen için gerekli uzman ve şartların bulunduğundan emin olmanız gerekiyor. Aksi taktirde hemen müdahale edilmezse sizin ve çocuğunuz için istenmeyen sağlık riskleri ortaya çıkabiliyor.

Uzmanların bir kısmının sezaryen diye diretmesinin en büyük sebebi, doğum sürecini kontrol altına alabilmek. Zira normal doğum sırasında yaşanabilecek problemlere karşın yaratıcı çözümler ve tedaviler bulmak gerekebilirken, sezaryen sırasında standart bir ameliyat yapıldığı için herhangi bir risk alınmıyor. Doktorların mecbur kalmadıkları hallerde sezaryene başvurmalarından korkuyorsanız, doğum yaptırmak istediğiniz doktoru çok önceden belirleyebilir ve onunla illa ki gerekli olmadıkça sezaryen uygulamayacağı konusunda anlaşabilirsiniz. Fakat bu durum devlet hastanelerinde biraz zor olduğu için maliyet olarak özel hastanelerin fiyatlarıyla uğraşmanıza sebep olabilir.

Ancak unutmayın, devlet hastanelerindeki normal doğum oranları özel hastanelerden çok daha yüksek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.