Sevişmenin Faydaları Nelerdir

SEVİŞMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Cinsellik genellikle sadece kendi kapsamı içerisinde değerlendirilir ve ya çocuk yapmak ya da keyif almak üzere olan bir aktivite olarak görülür. Halbuki seks yapmanın insan hayatında oldukça elzem bir rolü mevcuttur ve sevişmenin faydaları nelerdir diyenler için bunlara kısaca bir değinmek istiyoruz. Araştırmalar düzenli olarak cinsellik yaşayanların genel sağlık anlamında her zaman daha üstün olduklarını gösteriyorlar ve bunların sebepleri mevcut.

Öncelikle, sevişme sırasında kalp ritminin oldukça arttığını, dolaşım sisteminin hızlandığını ve metabolizmanın daha aktif olduğunu belirtmek gerekiyor. Hatta bu durum yapılan pek çok sporla benzer nitelikler taşıyor. Yani sevişmenin bir nevi spor olduğunu söylemek mümkün. Düzenli olarak cinsel ilişki yaşayanlar, metabolizmalarını spor yapan bireyler kadar hızlandırarak gün boyunca daha fazla yağ yakıyor, daha aktif bir dolaşım sistemine sahip olarak kalp damar rahatsızlıklarından korunuyorlar.

Metabolizmada yaşanan bu hızlanma aynı zamanda hücrelerin yenilenmesini de hızlandırıyor ve neticesinde bilhassa cilt güzelliğinde artış yakalanıyor. Eğer solgun ve bakımsız bir cildiniz varsa, düzenli cinsellik sonrasında cildinizin de daha iyi bir hale geldiğini fark edeceksiniz.

Zihin fonksiyonları üzerinde yapılan araştırmalar, cinsel ilişki esnasında ve sonrasında seratonin hormonunun miktarının arttığını gösteriyor ve bu da hem daha mutlu hissetmenize hem de hayata pozitif bakmanıza yardımcı oluyor. Zira seratonin bir mutluluk hormonu ve onun yoksunluğunda pek çok psikolojik problem baş gösterebiliyor.

Sevişmenin baş ağrılarına karşı da iyi bir çözüm olduğu belirtiliyor. Çünkü artan kan akışı ve hızlanan metabolizma sayesinde beyne daha fazla oksijen taşınıyor ve bu durum onun kendini iyi hissetmesine yardımcı oluyor. Yani başım ağrıyor diyerek bu keyfi ertelemeyin çünkü cinsellik bu problemin doğrudan çözümünü sağlıyor.

Erkeklerde prostat kanseri, kadınlarda meme kanseri riski düzenli cinsellik ile ciddi bir düşüş gösteriyor. Özellikle cinsiyetlere özel olan bu rahatsızlıklardan korunmak için seksi hayatınızdan çıkartmamalısınız. Rahim kanseri üzerinde yapılan araştırmalar da hala devam ediyorlar.

Tüm bunlara ek olarak, bireyler arasındaki duygusal bağın fiziksel bir bağ ile güçlendirilmesini de sağlayan sevişme eylemi, böylece çiftlerin birbirlerinden kopmalarına da engel oluyor. Bir ilişkinin ne sevgi ne de cinsellik olmadan yürümeyeceğini unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.