Sevgilim Evlilikten Korkuyor

SEVGİLİM EVLİLİKTEN KORKUYOR

Evlilik kadınları genelde çok fazla korkutmaz ancak erkekler bu konuda biraz daha meyilliler. Sevgilim evlilikten korkuyor diyen o kadar çok kadın var ki, erkeklerin bu davranışlarını biraz daha derinlemesine incelemek gerekiyor. Zira zaman zaman onların da oldukça haklı sebepleri olabiliyor ve bu nedenle davranışlarının temeline inerek onları bu korkularından vazgeçirmek de mümkün.

Bazı erkekler evliliğin doğal bir süreç olarak gelişmesini isterler ve özellikle her konuşmasında evlilikten bahseden kadınlara karşı bir süre sonra korku duymaya başlarlar. Bu nedenle ilişkinizi evlilik ile sonuçlanacak şekilde yaşarken, bir yandan da sürekli evlilik lafını etmekten imtina etmelisiniz. Birisini evliliğe ikna etmenin tek yolu devamlı evlilikten konuşmak değildir ve davranışlarınızla da bunu ona hissettirebilirsiniz. Güzel giden bir ilişkiniz varsa zaten erkeklerde de evlilik fikri zamanla oluşacaktır.

Erkekler ve kadınlar üzerindeki toplumsal baskı biraz farklılık gösterir. Erkeklerin evlerinin geçimini sağlamaları gerektiği fikri toplum tarafından onlara aşılanmıştır ve siz çalışıyor olsanız bile partneriniz sizden az kazandığı için evlenmeyi düşünmüyor olabilir. Aile ve çevreden öğrenilen bu davranış tarzı, erkeklerin kendilerini evliliğe hazır hissetmelerine engel olur. Dolayısıyla onu bu konuda rahat ettirmek için sorumluluğu birlikte alacağınızı hissettirebilirsiniz.

Erkekler önceki ilişkilerinde yaşadıkları problemlerin yeni ilişkilerinde de ortaya çıkacağını düşünebiliyorlar ve bilhassa nişan atmak gibi ruhsal olarak yara açıcı deneyimler yaşamış olanlar, evlilik kararında pek aceleci olmayacaklardır. Ancak sizin bu noktada yapabileceğiniz en iyi şey, ilişkinizde evlenme konusunu bir problem haline getirmemek ve olayları biraz akışına bırakmak. Eğer eski kötü ilişkilerinde yaşadıklarını ona yaşatmazsanız zaten kendi yaralarını kendisi onaracaktır. Özellikle yoğun evlenme baskısı nedeniyle eski ilişkisini sonlandırmış olan erkekler bu konuda daha hassas olacaklardır.

Henüz kendini evliliğin evde yarattığı sorumluluklara hazır hissetmeyen bir erkek içinse evliliği makul kılmanın pek bir yolu yoktur. Zira erkeklerin zihnen olgunlaşmaları kadınlara göre daha uzun sürer ve bu nedenle bazen çocuk olarak tanımlanırlar. Ailesinin evinde her dediği ayağına gelen bir erkek, evlilikle birlikte gelen yoğun sorumluluklardan çekinecektir ve dolayısıyla evlilik onun için ekstra bir sorumluluk sebebi olacaktır. Bir kaç sene geçtiğinde bu fikrinin değişmeye başladığını siz de göreceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.