Sevgilim Bana Bağlanmaktan Korkuyor

Sevgilim Bana Bağlanmaktan Korkuyor

Bazen erkeklerin bazen de kadınların sevgili olmak üzereyken bir anda bağlanma korkusuna kapılarak ilişkinin başlangıcına onay vermedikleri, türlü şeyleri bahane ederek uzak kaldıkları bir gerçek. Elbette bu noktada cinsellik yaşamak için arada bir yer tutmaya çalışanları kapsam dışı bırakıyoruz ve gerçekten ilişki korkusuna sahip olan bireylere değinmeye çalışıyoruz. Sevgilim bana bağlanmaktan korkuyor diyenler için bu arada kalmışlığın sebeplerini biraz irdelemeye karar verdik.

Öncelikle bazı bireylerin bağlanma korkusunu bir bahane olarak kullandıklarını unutmayın. Bunu anlamak için tek yapmanız gereken bağlanmaktan korkuyorum bahanesini kullanıp kullanmadığını görmek. Çünkü gerçekten bağlanma korkusu yaşayanlar genellikle korkuyorum diye bunu ifade etmiyorlar ve davranışları ile bunu belli ediyor, her daim temkinli oluyorlar. Size açık açık ilişkiden korkuyorum diyen birisi muhtemelen yedekte bir kaç kadını veya erkeği bekletiyordur.

Gerçekten korkan bir erkeğe veya kadına denk geldiyseniz, ilk hedefiniz bu korkusunun sebebini anlamak olacaktır. Bazıları maddi kaygılardan dolayı korkarken, bazıları geçmiş ilişkilerinde yaşadıkları aldatılma gibi problemlerden dolayı korku geliştirebiliyorlar. Hatta kötü bir aile geçmişine sahip olanların bir ömür ilişkilerinde problemler yaşadıkları da biliniyor. Bu nedenle korkunun temel kaynağını bulmadan kesin yargılarda bulunmaktan kaçınmalısınız.

Karşımızdaki kişiyi bu konuda rahatlatmanın en kolay yanı genellikle iletişim kurmaktır. Onunla aranızda bir bağ oluşabilmesi için onun sizi ve sizin de onu tanımanız gerekli. Sahip olduğunuz hayatı onunla paylaşarak aslında o kadar da korkunç birisi olmadığınızı ona gösterebilirsiniz. Fakat geçmiş ilişkilerinizde yaptığınız hatalara şimdilik pek değinmeyin çünkü size zaten temkinli yaklaşan birisini korkutmanın gereği yok. İlişkiden korkan bireylere karşı agresif tutumlar sergilememeniz gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Daha ilişkiyi kabullenmekte zorlanan ve çekinen birisine hemen evlilikten bahsetmek, onu arkadaş ve akraba çevrenize sokmak, ailenizle tanıştırmak ve gelecek planları yapmaya koyulmak, mümkün mertebe onu sizden uzaklaştıracaktır. Bu konular ilişki devam ettikçe doğal olarak gelişim gösterirler ve bir süre sonra onun sizinle bu durumları konuşmaya başlayacağından emin olabilirsiniz. Bilhassa maddi kaygılar erkekleri evlilik gibi konulara değinmekten alıkoyarlar ve bu yüzden onun kendini maddi anlamda garantide hissetmesini beklemeniz de gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.