Sevgilim Artık Eskisi Gibi Değil

SEVGİLİM ARTIK ESKİSİ GİBİ DEĞİL

Yayın Tarihi25 Şubat 2016 | EVLİLİK

Sevgilim artık eskisi gibi değil cümlesi maalesef hem kadınlar hem de erkekler tarafından sıklıkla dile getiriliyor ve çiftlerin o eski mutluluklarını yeniden bulmak istediklerine şahit olabiliyoruz. İlişkinin başlarında her iki tarafın da kibar ve nazik olması, her sözünü dikkatle söylemesi gibi alışkanlıklar, ilerleyen dönemlerde artık yerini rahatlığa ve biraz da düşüncesizliğe bırakıyor. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi ise tabii ki artık çiftlerin birbirlerine fazla alışmaları ve rahatlık çizgisini geçmeleri.

Bu durum uzun seneler süren sevgililiklerde karşımıza çıkabilse de, genellikle evlilik döneminde daha belirgin hale geliyor diyebiliriz. Zira her iki taraf da sürekli olarak birlikte yaşadıkları ve hayatlarını paylaştıkları için, eskiden taktıkları sosyal maskeleri çıkarabiliyor, evlerinde gerçekten oldukları kişi haline gelebiliyorlar. Ancak böylesi bir durumda sadece erkekleri veya sadece kadınları suçlamak da yersiz olacaktır. Çünkü yapılan araştırma ve anketler, her iki tarafın da bu rahatlık çizgisini aştığını ve dolayısıyla birbirine karşı daha özensiz olduğunu gösteriyor.

Bu sorunların üstesinden gelmenin birincil yolu elbette ki sevgilinizi veya eşinizi karşınıza alıp konuşmak. Rahatsızlık duyduğunuz davranışları ona sakince anlatabilir, bunlardan kurtulmak için neler yapabileceğinizi birlikte tartışabilirsiniz. Fakat bu işi bir emir komuta zinciri haline getirmekten kaçınmalısınız. Sadece karşı tarafın kendisini düzeltmesini talep etmeniz ve kendinizin bu konuda hiç bir şey yapmamaya dair inadı, maalesef herhangi bir sonuç almanıza engel olacaktır. Evlilikte bir amaç uğruna her zaman iki tarafın da eşit şekilde mücadele etmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Tabii ki bazen iki tarafın aileleri de böyle sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Özellikle de müdahaleci karakterdeki anne babalar, ailenin iç işlerine karışmaktan çekinmiyorlar ve bu durum çiftlerin bir süre sonra birbirlerine garez beslemelerine neden oluyor. Eğer eşiniz veya sevgilinizle aranızın her zaman iyi olmasını istiyorsanız, ailelerinizin sizin fikir ve işlerinize karışmasına elinizden geldiğince engel olmalısınız. Bu kural hem erkek hem de kadın için geçerli.

Elbette evlilik danışmanları ve terapistleri de bu tür sorunların üzerinden gelebilmeniz için gerekli desteği sunuyorlar. Eğer çözülemeyen sıkıntılarınız varsa ve birbirinize ilk günlerinizdeki gibi yaklaşmak istiyorsanız, onlardan destek almayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.