Sessizliğin Faydaları Nelerdir

SESSİZLİĞİN FAYDALARI NELERDİR?

Modern hayat maalesef bizi hiç bir zaman kendimizle baş başa bırakmıyor ve her zaman ilgimizi çekecek, bizi meşgul edecek bir şey buluyoruz. Hatta hiç bir şey yapmasanız bile sağdan soldan gelen sesler ve gürültüler dahi bir şekilde bizi meşgul etmeyi başarıyorlar. Bilhassa büyük şehirlerde insanların artık sessizliğe özlem çektikleri bir gerçek. Dolayısıyla sessizliğin faydaları üzerine bir kaç kelam etmek gerekiyor.

Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda, iki saat boyunca sessiz bir yerde tutulan farelerin beyinlerinde yeni hücrelerin oluştukları tespit edilmiş ve bu durum seneler içerisinde zayıflayan zihin kabiliyetlerinin yeniden yerlerine konması anlamına geliyor. Yani gürültü ve karmaşadan kaçarak sessizlik yaşamanın beyinde çalışan nöronlar yaratma ihtimali oldukça yüksek. Bilhassa stres ve kaygılardan kaynaklanan zihin problemlerine karşı bunun etkili bir çözüm olması çok muhtemel.

Bir diğer araştırmada ise insan zihninin sessizlik halinde elindeki bilgileri değerlendirdiğini ve bunları organize ettiğini gösteriyor. Yani beynimiz boşta kaldığı zaman gün içerisinde yaşananları organize etmeye başlıyor ve böylece hem hafızanın güçlenmesi mümkün oluyor hem de zihnin daha verimli bir şekilde faaliyet göstermesi mümkün oluyor.

Bu iki bilgiyi de dikkate aldığımızda, bazı kültürlerde bulunan sessizlik ve meditasyon uygulamalarının aslında bilimsel bir dayanak elde ettiklerini de görebiliyoruz. İlahi dinlerde de sessizlik içerisinde durmayı ve dua etmeyi öğütleyen pratiklerin yer alması nedeniyle sessizlik olgusunun neredeyse tüm insanlık tarihi boyunca karşımıza çıkmış olduğunu da görebiliyoruz. Yani iyi çalışan bir beyin için her gün en azından bir süreliğine kendimizi dış seslerden ve uyaranlardan özgür bırakmamız gerekiyor.

Devamlı olarak arkaplan gürültüsü ile yaşamaya alıştığımız şehirlerde, aslında bu gürültü bize uyurken bile zarar veriyor. Zira gürültülü ortamlarda kan basıncı artıyor, kalp ritmi hızlanıyor ve beyin de stres hormonlarını salgılamaya başlıyor. Dolayısıyla şehirlerde yaşayanların kırsalda yaşayanlara göre daha stresli bir yapı göstermelerinin temelinde de bu gürültü yatıyor. Gürültü biz uyurken bile beynimize iletiliyor ve farkında olmasak da aslında onu devamlı olarak meşgul ediyor.

Çocuklar üzerinde yapılan araştırmalarda, çocukların gürültülü ortamlarda tüm seslerden kendilerini izole etmeye başladıklarını ve bunun da gelişimsel anlamda onlara zarar verebildiği görülüyor. Bilhassa yol kenarlarında yaşayan çocukların öğrenme anlamında çok daha gerilerde kaldıkları belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.