Sermayem Yok, Nasıl İş Kurabilirim

SERMAYEM YOK, NASIL İŞ KURABİLİRİM?

Günümüzde pek çok özel sektör ve kamu çalışanı, birinin altında çalışma duygusundan sıkıldığı için kendi işini kurarak para kazanmak istiyor. Ancak pek çok kişinin kendisine sermayem yok, nasıl iş kurabilirim sorusunu sorduğu da bir gerçek. Sizler için bu konuda aydınlatıcı olabilecek bir kaç noktaya parmak basmaya karar verdik.

Sermayesiz İşler Kurun

Özellikle internet üzerinden yapılan aracılık işleri, web sitesi kurma, evden yapılan aracılık işlemleri gibi pek çok işin pek bir sermaye ihtiyacı olmayabiliyor. Bunun yanında bireysel olarak oto yıkama işleri yapmak, kadınlar için ev temizliğine gitmek veya çocuk bakmak gibi işlerin de sermaye gerektirmemesi, seçeneklerinizin gelişmesini sağlıyor. Fakat tabii ki bu işlerin bir şirket kurmak kadar geniş çaplı olmadıklarını ve biraz sizin kişisel gayretinize göre şekillendikleri bir gerçek.

Fakat yurt çapında binlerce kişinin pastanelere bir şeyler hazırlayarak, özel günler için etkinlikler düzenleyerek ve diğer sermayesiz iş seçeneklerini değerlendirerek hayatını idame ettirdiğini unutmayın.

Kredi ile Sermaye Elde Etme

Kredi çekmek tabii ki sermaye elde etmenin en hızlı yollarından bir tanesi. Fakat tüm sermayenizi tamamen krediyle karşılamak, sizi işinizin başarısız olması halinde çok büyük bir borca sokacaktır. Bunun yerine %50 kendi paranız, %50 kredi gibi bir yönteme başvurmanız, en azından daha garantide hissetmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca alacağınız kredinin geri ödemelerini, işiniz kendini döndürebilene kadar ödeyebilmeniz gerekeceğini unutmayın. Çünkü yapılan araştırmalar, yeni kurulan bir işin para kazandırmasının bir ila üç senelik bir zamanı bulabildiğini, bu süreçte girişimcilerin pek çoğunun pes ettiğini gösteriyor. Eğer kredi ödemelerini ödeme konusunda sorunlar yaşayacaksanız paranızı riske etmeyin deriz çünkü sicilinize işlenen ödenmemiş krediler, gelecekte kredi almak istediğinizde ret cevabını görmenize neden olacaktır.

Kredi çekerken vadeyi kısa tutarak az faiz ödemesi yapabileceğinizi de aklınızdan çıkarmayın.

KOSGEB Desteklerinden Faydalanın

KOSGEB’in girişimciler için çok sayıda farklı desteği bulunuyor ancak bunların hepsinin sizin de bir miktar katkınızı gerektirdiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla sadece KOSGEB’in desteğine güvenmemeniz ve kendi sermayenizi de oluşturmanız faydanıza olacaktır. Ayrıca KOSGEB desteklerinin alınması hususunda uzun bürokratik süreçlerin olduğu da unutulmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.