Selüliti Azaltmanın Yolları

SELÜLİTİ AZALTMANIN YOLLARI

Selülit kadınların en büyük belaları arasında çünkü ona karşı savaşmanın bir o kadar zor olmasına karşın selülitin ortaya çıkması da bir o kadar kolay. Neredeyse her kadında az veya çok bir şekilde bulunan selülitler, derinin hemen altında bulunan bağ dokusu ve onun altındaki yağ dokusunun yapısından dolayı ortaya çıkıyorlar. En altta olması gereken yağ dokusunun bağ dokusunun üzerine taşmasıyla birlikte ciltte pütürlü bir görünüm ortaya çıkıyor ve buna karşı dışarıdan etkenler, kremler ile savaşmak neredeyse tamamen etkisiz. Ancak biraz uğraş göstererek selüliti azaltmanın yolları hakkında bilgi edinmek mümkün. Sizler için gerekli olan tüm verileri bir araya getirdik.

Selülite karşı mücadelede en etkili araçlardan bir tanesi zayıflamak. Çünkü bağ dokunun üstüne çıkmış olan yağlar zayıflama ile birlikte azalıyorlar ve bu durum da selülitleri bitirmese dahi onların oldukça iyi miktarda azalmasını sağlıyor. Unutmayın ki selüliti tamamen ortadan kaldırmak çoğu durumda mümkün değil ancak onu azaltmak genelde bizim elimizde. Kilo vermenin selülit dokusunu azaltmakta bir hayli etkili olduğu biliniyor.

Bunun yanında düzenli olarak spor yapmanın da selüliti azaltmakta etkili olduğu biliniyor. Çünkü bağ dokunun sporla birlikte güçlenmesi ve bu bölgenin kendini yeniden düzenlemesi, yağların bu kadar öne çıkmasına engel oluyor. Ayrıca yağ dokusundaki azalma sporla da sağlanabiliyor ve illa ki çok zayıf olmasanız bile bacaklarınızdaki yağların yakılması selülite karşı çare olabiliyor.

Yapılan araştırmalar selülitli bölgeye düzenli olarak uygulanan masajın onunla savaşta ciddi bir etki sağladığını gösteriyor. Masaj sayesinde yağ ve bağ doku arasına biriken sıvı miktarı dağıtılıyor ve bu bölgede ödemlerin oluşması engelleniyor. Bunun yanında masajın kan dolaşımını hızlandırması sayesinde bağ dokunun kuvvetlenmesi sağlanarak altındaki yağ dokusunun yüzeye çıkması engelleniyor. Yağlarımızın genellikle bir hayli akışkan ve yumuşak olduklarını dikkate alırsak, onlara masaj uygulamanın belli bir yerde toplanmalarına engel olduğunu da düşünebiliriz.

Pek çok kadın selülitlere karşı krem ve benzeri ürünleri kullanmayı tercih ediyor fakat yapılan araştırmalar bu ürünlerin pek de beklenen etkileri vermediğini gösteriyor. Bu nedenle krem ve merhemler ile vakit kaybetmemenizi öneriyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.