Selülit ve Beslenme İlişkisi

SELÜLİT VE BESLENME İLİŞKİSİ

Selülit maalesef neredeyse her kadının yaşadığı estetik sıkıntılar arasında yer alıyor ve bilhassa plajlarda ve özel hayatta bizler için büyük bir sıkıntı doğuruyor. Çok fazla olmayan ve kendini aşırı belli etmeyen ufak selülitler her ne kadar genelde dikkat çekmeseler de, bilhassa genetik olarak da selülitlere eğilimli olanlar, bu beladan kurtulmanın yollarını arıyorlar çünkü normal bir şekilde otursalar bile selülitlerin belli olmasına engel olamıyorlar.

Yapılan araştırmalar, selülitin hem genetik kodlamamıza göre ortaya çıktığını, hem de hareketliliğimiz ve beslenmemiz sayesinde bu genetik aktarımın daha kolay veya zor kendini belli etmesini sağladığımızı belirtiyorlar. Yani hareketsiz bir hayat sürüyor, ayrıca kötü de besleniyorsanız, maalesef selülit eğiliminiz kendisini daha çok belli edecektir.

Selülitlerin yağ dokusunda meydana gelen bozukluklardan kaynaklandığını dikkate alırsak, çoğu vakada direkt olarak yağ dokusunun azaltılmasının selülitlere de engel olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle fazla kilolarınız varsa ilk olarak onları vererek kendinizi forma sokmak, selülitleri ortadan kaldırmak için en mantıklı seçenekler arasında.

Vücudumuzun bilhassa popo ve bacaklarda yağ birikimine engel olabilmek için, beslenme rejiminizdeki karbonhidrat tüketimini azaltmanız, aynı zamanda işlenmiş buğday, işlenmiş şeker gibi ürünleri bir kenara koyarak daha doğal ürünlere yönelmeniz bir miktar yardımcı olacaktır. Çok sıkı bir diyetle hemen kilo vermek yerine kendinizi zaman içerisinde forma sokmaya çalışmanız, yağ dağılımının daha düzenli bir şekilde erimesine yardımcı olacaktır.

Tabii ki selülitli bölgelerdeki kan dolaşımını hızlandırmak ve bu bölgedeki yağlardan kurtulmak için vücuda imkan sağlamak gerekiyor. Bunun için de günlük hayattaki en büyük gereksinimimiz olan suyu yeterli miktarda tüketmeniz gerekli. Fakat çay, kahve gibi içeceklerle değil de direkt olarak suyun kendisini tüketerek bedeniniz içinb daha iyi bir iş yapabilirsiniz.

Selülitlerden kurtulmak isteyenlerin tüketmesi gereken besinler ise şu şekilde listeleniyorlar;

  • Yağlı balıklar
  • Soğan ve sarımsak
  • Kereviz
  • Muz
  • Keten tohumu
  • Pitaya
  • Ananas
  • Soya ürünleri
  • C vitamini barındıran besinler

Bu bahsettiğimiz besinlerden bazıları vücudun kendini tamir mekanizmasını hızlandırırken, bazıları ise yağ yakımı, kan dolaşımı ve metabolizma hızı üzerinde etki gösteriyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.