Şeker Tüketmemek İçin Ne Yapmalı

ŞEKER TÜKETMEMEK İÇİN NE YAPMALI?

Yayın Tarihi24 Ekim 2016 | BESLENME

Şeker maalesef modern hayatta tüketimi pompalanan maddelerden bir tanesi ve yapılan araştırmalar şekerin kalp ve damar hastalıklarından tutun da kansere kadar pek çok rahatsızlığın temel sebepleri arasında bulunduğunu gösteriyor. Gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin içerisinde yer alan şeker miktarı aslında günlük gereksinimlerimizi karşılamak için yeterli ve bu yüzden ekstra şeker almamız, içeceklere şeker eklememiz veya tatlılar yememiz pek o kadar da gerekli değil. Ancak çocukluğumuzdan beri bizi esir alan şeker bağımlılığı, onu bırakmamıza ciddi anlamda engel oluyor. Şeker tüketmemek için ne yapmalı diyenlere yönelik olarak eldeki bulgulara bir göz atalım.

Şeker tüketimi aslında kan şekerimizin düşmesi ile birlikte vücudun bize verdiği bir sinyal neticesinde tetiklenir ve biz alışkanlıklardan dolayı bu sinyali hemen tatlı yeme ile karşılamaya çalışırız. Halbuki kan şekeriniz düştüğünde gidip de bol şekerli bir şeyler içmek veya tatlı yemek yerine bir iki tane meyve yer, gerekirse az bir ekmekle bir kaç lokma kahvaltılık atıştırırsanız, zaten kan şekeriniz yükselecektir ve tatlı ihtiyacınız ortadan kalkacaktır. Pek çok kişi bunu bilmediği için her defasında abur cuburlara kendini atıveriyor.

Bunun yanında bağırsaklarda bulunabilen parazitler de tatlı krizlerini tetikleyebiliyorlar. Bu parazitler, bağırsaklara gelen besinlerin büyük kısmını tüketiyor ve bize pek bir şey bırakmıyorlar. Dolayısıyla bir süre sonra sürekli olarak enerji ve şeker açlığı ortaya çıkıyor. Eğer şekeri ikame etmek için atıştırmalık ve meyveler kullanmanıza rağmen hala tatlı krizinden çıkamıyorsanız, hem kan şekeri ölçümü yaptırmalı hem de bağırsaklarda bulunması muhtemel parazitler için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bazen de psikolojik durumda yaşanan sorunlar tatlı krizlerine girmemize neden olabiliyor. Böylesi anlarda sorunların çözümü için adımlar atmak, şeker tüketmekten çok daha kalıcı bir çözüm sağlayacaktır.

Şekeri tüketmemek için elbette meyvelerden, sütlü tatlılardan, atıştırmalık sağlıklı besinlerden ve bir irade savaşından faydalanabilirsiniz ancak unutmayın ki kendinize ödül olarak vereceğiniz her şekerli besin ve içecek, sizi tekrar şekere bağlayacak. Ona bir sigara bağımlısı gibi yaklaşmalı, tüketmemek için iradenizi ortaya koymalısınız. İlk başta hemen bırakamayanlar ise adım adım şekeri azaltarak daha kolay mücadele edeceklerdir.

One Response to ŞEKER TÜKETMEMEK İÇİN NE YAPMALI?

  1. Esra diyor ki:

    Bu tarz şeylerden kurtulmanın en iyi yolu biorezonans hanımlar, ben birebir kanıtım buna. Yıllaardır hamurişi, şeker, tatlı vs. bırakamıyordum,
    diyetimi hep zorlaştırıyordu ben de çabucak bozuyordum. Diyetini yapabilenlere lafım yok ama kilo vermeyi kolaylaştırmak isteyenlere ya da benim gibi düşünüp
    bıkanlara kesinlikle biorezonansı tavsiye ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.