Şeker Hastaları Hamile Kalabilir mi

ŞEKER HASTALARI HAMİLE KALABİLİR Mİ?

Şeker hastalığı ya da diğer adıyla diyabet hayatta pek çok konuda engel çıkarabilen ve doğru şekilde tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurabilen bir rahatsızlık. Ancak hastanın kendine dikkat etmesi ve doktorunun tavsiyelerine göre davranması sonucunda tüm bu ciddi sonuçlardan uzak kalmak ve sağlıklı bir hayat sürmek de mümkün hale gelebiliyor. Her ne kadar şeker denince akla yaşlılık dönemleri gelse de gençlerde de oldukça sık rastlanan bir hastalık olduğundan dolayı diyabeti olanların durumu çok daha kritik hale gelebiliyor.

Elbette genç şeker hastalarının akıllarına gelen en büyük sorulardan bir tanesi ise şeker hastaları hamile kalabilir mi kuşkusu. Eminim ki cevabımız sizi sevindirecektir, çünkü şeker hastaları da diğer insanlar gibi kolayca gebe kalabilir ve çocuk sahibi olabilirler. Ancak hamilelik süresince dikkat edilmesi gerekenlerin unutulmaması ve doktor iletişiminin çok daha iyi tutulması şartı olmazsa olmazlardan birisi.

Çünkü diyabet sahibi olan genç annelerin karşılaşabilecekleri çeşitli sağlık sorunları mevcut ve bunların dikkatle kontrol altında tutulması gerekiyor. Doğumda yaşanabilecek sorunlar, ölü doğum ve düşük riskleri, erken doğumlar, tansiyon, kanamalar gibi pek çok şekilde yer almaktadır ve bu da hamileliği daha tehlikeli hale getirmektedir. Çocuk açısından ise şeker hastalığının direkt bir etkisi mevcut değil çünkü bulaşıcı bir hastalık olmayan şeker hastalığı çocuğa hamilelik yoluyla geçmez.

Bazı anne adaylarında ise şeker hastalığı sadece hamilelikte meydana gelmektedir ve şeker hastalığına normalde sahip olmayan hastalar, gebelikte bu durumla karşılaştıklarında şaşkınlık ve panikleme yaşayabilmektedirler. Ancak gebelikte yaşanan bu sıkıntı, sürekli olarak şeker hastalığına sahip olanlara göre çok daha hafif bir şekilde geçirilebilmekte ve tedavisi çok daha kolay gerçekleşmektedir.

Hamilelikte şeker hastalığına yakalanma riskine sahip olanlar özellikle birinci dereceden akrabalarında şeker bulunanlar, obezite ve yüksek kiloya sahip olanlar, daha önce sorunlu hamilelikler yaşamış olanlar, gizli şekeri olanlar, yüksek tansiyon sahipleri ve otuz yaş üstü kadınlar olarak sıralanmaktadır. Ancak tıpta yaşanan büyük gelişmeler ve tedavi yöntemleri sayesinde tüm bu sorunların üstesinden başarı ile gelinmekte ve şekere bağlı doğum sorunları neredeyse tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.