Şeker Çok mu Zararlı

ŞEKER ÇOK MU ZARARLI?

Şeker maalesef insanlığın uzun yıllardır bağımlı olduğu maddeler arasında bulunuyor ve geçmişte onun ne kadar zararlı olabileceğine dair gerekli araştırmalar bulunmadığı için tüketimi ciddi anlamda genişlemeyi de başardı. Ancak son senelerde şekerin adeta bir zehir olduğu ortaya konuluyor ve şeker çok mu zararlı diyenler için gerekli bilgiler sunuluyorlar. Şekerin zararları nelerdir diyorsanız elde edilen bulgulara hep birlikte göz atalım.

Öncelikle insan bedeninin herhangi bir şekilde şeker alımına ihtiyacı olmadığını belirtelim. Zira enerji üretiminde kullanılan şekeri bedenimiz diğer yediğimiz besinlerden kolayca elde edebiliyor ve böylece herhangi bir dış faktör olmadan şekeri ihtiyacımız olan miktarda metabolik olarak tüketebiliyoruz. Dolayısıyla enerji elde edebilmek için yahut beynimizin çalışması için kimyasal yöntemler ile pancardan veya diğer bitkilerden elde edilen şekeri saf olarak tüketme mecburiyetimiz bulunmuyor. Şekerden alınan boş ve aslında pek de işe yaramaz olan kaloriler ise uzun vadede obezite olarak bize geri dönüyorlar. Dolayısıyla şekeri hafife almamak gerekli.

Yapılan araştırmalar şekerin vücutta bulunan kanser hücrelerini beslediğini ve bunun yanında doğrudan kanser türlerine de tetikleyici bir etkide bulunduğunu gösteriyor. Dolayısıyla son senelerde artan kanser hastalıklarının en temel sebeplerinden birisinin erişimi kolaylaşan şeker olduğu söylenebilir.

Bunun yanında şeker hastalığını da tetikleyen şeker tüketimi, vücudun insülin dengesini bozuyor ve hormon dengesinde yaşanan bozulmalar çok çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet veriyorlar. Özellikle ailesinde şeker hastalığı olanların şeker tüketimi konusunda sınırlayıcı olmaları gerekli.

Elbette şekerin sebep olduğu obezite, depresyon ve diğer ruhsal sıkıntılardan tutun da damar ve kalp problemleri, kangren ve çeşitli organ hastalıklarına da davetiye çıkarıyor. Obezitenin şeker tüketimi ile neredeyse doğrudan bir bağı var ve bu nedenle sağlığına dikkat edenlerin kilolarına da dikkat etmeleri çok elzem.

Çocuklarda ise zeka gelişimine engel olan şeker, aynı zamanda büyüme hormonlarının salgılanmasını da sekteye uğratıyor. Yani şekeri çok seven çocuklarımızın bu huyunu biraz dizginlememiz ve onların gereksiz yere şeker tüketmelerine engel olmamız gerekiyor. İlla ki tatlı bir şeyler tüketmek isteyen çocuklar ise meyvelere veya bal gibi sağlıklı şeker barındıran ürünlerle hazırlanmış tatlılara yönlendirilmeliler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.