Şehzade Pilavı Nasıl Yapılır Tarifi

ŞEHZADE PİLAVI NASIL YAPILIR TARİFİ

Yayın Tarihi17 Haziran 2017 | YEMEK TARİFLERİ

Şehzade pilavı, her zaman aynı pilavı yapmaktan sıkılanların değerlendirebilecekleri alternatif pilavlar arasında bulunuyor ve aslında iç pilavı olarak değerlendirilebilir. Ancak onu illa ki bir şeylerin içine doldurmak zorunda değilsiniz çünkü bu haliyle de muhtemelen herkesin beğenisini kazanacaktır. Özellikle et yemeklerinin yanında misafirlerinize sunduğunuzda, herkesin size hayranlıkla bakacağına güvenebilirsiniz. Tarifimizde orijinal şehzade pilavını hazırladık ancak dilerseniz onu kendi isteklerinize göre biraz değiştirebilirsiniz.

Şehzade Pilavı Malzemeleri

  • Pirinç (iki su bardağı, tercihen baldo)
  • Badem (iki yemek kaşığı, tuzsuz)
  • Su (üç su bardağı)
  • Tarçın (bir çay kaşığı)
  • Kuş üzümü (iki yemek kaşığı)
  • Margarin (iki yemek kaşığı)
  • Limon suyu (bir çay kaşığı)
  • Karabiber (bir çay kaşığı)
  • Tuz (bir çay kaşığı)

Şehzade Pilavı Nasıl Yapılır Tarifi

Pilavımızı yapmadan önce ilk olarak pirinçlerimizi bir kap içerisine döküyor, üzerini geçecek kadar ılık su ekliyor ve biraz da tuz ekledikten sonra şöyle bir karıştırıyor, otuz dakika kadar bir kenarda bekletiyoruz. Zira bekletmeden pilav yaptığınızda 1’e 1.5 yerine 1’e 2 su kullanmanız gerekecektir ve bunun yanında pirinçler beklediğiniz kadar tane tane olmayacaklardır. Dolayısıyla ılık suda bekletme işini hafife almıyoruz.

Pirinçlerimiz kenarda beklerken kuş üzümlerimizi bir kap içerisine döküyor ve üzerine soğuk su ekleyerek onları da bir süre bekletiyoruz. Bademlerimizi ise bir diğer kaba döküyor, üzerine kaynar su ekliyor ve yaklaşık olarak beş dakika kadar bu suyun içerisinde beklemesini sağlıyoruz. Beklemiş olan bademlerimizin kabuklarını da soyarak onları bir kenara alıyoruz.

Şimdi pilavı hazırlayacağımız tenceremize margarini ekliyor, eridiği zaman bademlerimizi ekliyor ve üç dakika kadar kavurarak devam ediyoruz. Pirinçlerimizi de suyla güzelce yıkadıktan sonra tenceremize ekliyor, onları da iki dakika kadar kavuruyoruz.

Şimdi kuş üzümlerimizi de sudan alıyor, tencereye ekliyor ve beraberinde 3 su bardağı kaynar su, karabiber, tuz, limon suyu ve tarçını da tencereye ekliyoruz. Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra pilavımız kaynamaya başlayacaktır ve artık bu aşamadan ocağımızın en ufak gözüne alıyoruz ve altını da kısıyoruz. Kapağını kapattıktan sonra on dakikalık bir pişirme sürecine başlıyoruz.

Pilavımız hazır olduğunda ve suyunu da tamamen çektiğinde, kapağını açıyoruz ve altını kapatıyoruz. Şimdi üstüne bir bez serdikten sonra kapağı da kapatıyoruz ve on beş dakika kadar demlenmeye bırakıyoruz. Pilavımız demlendikten sonra onu en sıcak haliyle servis edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.