Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır

ŞEFTALİ REÇELİ NASIL YAPILIR TARİFİ

Reçelin en güzel kahvaltılıklardan birisi olduğu bir gerçek. Tarih boyunca meyvelerin bozulmasını engellemek ve her zaman meyve tüketebilmek için icat edilmiş olan reçeller, günümüzde her şeye her zaman ulaşabildiğimiz için biraz daha damak tadımıza hitap etme amacıyla üretiliyorlar. Şeftali reçeli ise maalesef tüm reçel çeşitleri arasında biraz kaybolmuş durumda ve onu yeterince tüketmediğimiz bir gerçek. Halbuki şeftalinin kendine has tadını içerisinde barındıran bu nadide kahvaltılık, gününüzün daha güzel geçmesini sağlayacaktır ve enerji verecektir. Şeftali reçeli nasıl yapılır tarifi isteyenler için bu işin inceliklerini anlattık.

Şeftali Reçeli Malzemeleri

  • Şeftali (bir kilogram)
  • Tereyağı (yarım tatlı kaşığı)
  • Limon suyu (yarım limondan)
  • Şeker (sekiz yüz gram)

Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi

Şeftali reçelimizi yapmadan önce bir kaç noktaya dikkat ediyoruz. Öncelikle, şeftalilerimiz sert şeftalilar olmalılar yoksa reçel yaparken erir giderler. Bunun yanında şekeri daha fazla isterseniz bir kilo olarak tercih edebilirsiniz. Ayrıca pişirme sırasında çok fazla karıştırmaktan kaçınmalısınız. Şeftalileri biz küçük parçalar halinde doğruyoruz ancak büyük parçalar seviyorsanız öyle de yapabilirsiniz.

Reçelimizi yapmak için öncelikle şeftalilerin kabuklarını soyuyor, çekirdeklerini çıkartıyor ve ufak küpler halinde domates doğrar gibi doğruyoruz. Bunun ardından tenceremize bir kat kadar şeftali döküyor, üstüne bir kat şeker ekliyor, bir kat daha şeftali ekliyor, gene bir kat şeker ekliyoruz. Tencere çok genişse bir defa bunu yapmak yeter ancak dar tencerelerde bir kaç kat olabilir.

Şimdi kapağını kapatıyor ve bir kaç saat tencereyi kenarda bekletiyoruz. Bunun ardından tenceremizi ocağımıza alıyoruz ve kısık ateşte, sadece arada bir karıştırarak kaynatıyoruz. Köpüklenme olursa bir kaşıkla köpükleri alıyor, tereyağımızı da ekliyoruz.

Kısık ateşte pişen reçelimiz kıvam almaya başladığı zaman, içerisine limon suyumuzu da ekliyor ve kısa bir süre daha pişirdikten sonra ocağın üstünden alıyoruz.

Şimdi reçelimizi kavanozlarımıza güzelce dolduruyor ve kapaklarını sıkı bir şekilde kapatıyoruz. Kapalı kavanozları baş aşağı duracak şekilde oda sıcaklığında saklıyoruz. Soğumuş olan kavanozları ışık görmeyen ve çok sıcak olmayan serin bir yerde saklıyor, tüketmek için açtığımız zaman buzdolabında saklıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.